Aktualności

Warsztaty International Training School on Reversible Computation
24 August 2017

W dniach 28-31 sierpnia bieżącego roku na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK odbędą się warsztaty International Training School on Reversible Computation. Wydarzeniem towarzyszącym, następującym tuż po warsztatach w dniach 1-2 września będzie spotkanie w ramach finansowanej ze środków Unii Europejskiej akcji COST IC1405 – „Reversible Computation - Extending Horizons of Computing”.

Działania COST to elastyczny, szybki, skuteczny i wydajny instrument dla naukowców, inżynierów i uczonych, którzy współpracują i koordynują działania badawcze finansowane przez państwo. Działania COST umożliwiają europejskim badaczom wspólne opracowywanie własnych pomysłów w każdej dziedzinie nauki i technologii.

Odwracalność obliczeń stanowi paradygmat, który rozszerza standardowy tryb obliczeniowy „tylko do przodu” na możliwość wykonywania ich w odwrotnym kierunku, dzięki czemu obliczenia mogą działać wstecz tak naturalnie, jak można przechodzić do przodu. Ma to dostarczyć nowych urządzeń komputerowych i oprogramowania oraz poprawić tradycyjne systemy, wyposażając je w odwracalność. Potencjalnymi zaletami są: projektowanie rewolucyjnych, odwracalnych bram logicznych i układów scalonych, co prowadzi do obniżenia kosztów obliczeń i innowacyjnego sprzętu dla zielonych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, a także nowych ram koncepcyjnych, abstrakcji językowych i oprogramowania dla niezawodnych i zorientowanych na odzyskiwanie systemów rozproszonych. Dalsze obszary zastosowania obejmują obliczenia kwantowe, debugowanie, symulacje, modelowanie biologiczne, robotykę i inne.

Organizowane po raz pierwszy warsztaty skierowane są nie tylko do studentów studiów doktoranckich i badaczy na wczesnym etapie kariery zainteresowanych tematyką obliczeń odwracalnych, ale również do innych zainteresowanych osób (na przykład przedstawicieli przemysłu). Na spotkaniu akcji COST natomiast obecne będą największe autorytety naukowe w dziedzinie obliczeń odwracalnych.

Więcej szczegółów na http://revcomp.eu/school2017/.


HR EXCELLENCE IN RESEARCH

Image Image Image

Konferencje na Wydziale

W dniach 19-24 czerwca 2016 r. odbyła się 37th International Conference on Applications and Theory of Petri Nets and Concurrency kolokowana z 16th International Conference on Application of Concurrency to System Design wraz z szeregiem naukowych imprez towarzyszących.

 

W dniach 27-29 czerwca 2017 roku odbędzie się XIV Konferencja "Informatyka w Edukacji", IwE2017. Tematem przewodnim wydarzenia jest:

"Powszechne kształcenie informatyczne - na start!".

Od wielu lat Konferencja IwE ma na celu upowszechnianie, promocję i popularyzację prac naukowych, osiągnięć i planów oraz przykładów dobrej praktyki związanych z edukacją informatyczną i cyfryzacją szkół. Jest miejscem spotkań autorytetów z uczelni wyższych, instytucji związanych z edukacją informatyczną i nauczycieli. Dzięki temu pozwala w sposób naukowy i praktyczny rozważać różne aspekty zmian oraz określać ich znaczenie i konsekwencje w praktyce szkolnej. To miejsce, gdzie często kiełkują nowe idee i pomysły, by potem przerodzić się w poważne działania.

Szczegółowe informacje o Konferencji znajdują się na stronie, http://iwe.mat.umk.pl

 

W dniach 22-26 sierpnia 2016 odbyła się - organizowana przez studentów WMiI UMK - Toruńska Letnia Szkoła Matematyki. Była to już ósma edycja TLSM.

Więcej na stronie konferencji: http://tlsm.mat.umk.pl/

Image Image Image Image Image Image Image

Strefa kandydata

Projekt MOST

szkolenia.umk.pl