Aktualności

Witamy na stronie KNM UMK

Witamy na stronie Koła Naukowego Matematyków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Możesz tu znaleźć bierzące informacje z kalendarium wydarzeń koła KNM.

Ponadto można nas znależć na naszej stronie facebooka.

                                                                                                     

Dwa wyróżnienia dla KNM w finale konkursu StRuNa 2016

28 stycznia 2017

27 stycznia 2017 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się, z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych kół naukowych i innych organizacji studenckich realizujących projekty naukowe – zwycięzców VI edycji ogólnopolskiego konkursu StRuNa 2016. Do ostatniego etapu konkursu StRuNa 2016 jury zakwalifikowało 25 zgłoszeń przesłanych przez 18 organizacji studenckich. Konkurs organizowany jest w pięciu kategoriach: "Projekt roku", "Konferencja roku", "Wyprawa roku", "Koło naukowe roku", a także "Opiekun roku". W ścisłym finale konkursu Koło Naukowe Matematyków UMK otrzymało wyróżnienie w dwóch kategoriach: "Opiekun Roku", które zostało wręczone opiekunowi KNM, dr Robertowi Skibie, oraz "Koło Naukowe Roku" – nagrodę w imieniu koła KNM odebrał Janusz Schmude (przewodniczący koła). Wyróżnienia zostały przyznane za działalność naukową w roku akademickim 2015/2016. KNM było jedynym kołem matematycznym zakwalifikowanym do ostatniego etapu konkursu. 
 
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie MNiSW oraz na stronie organizatorów konkursu StRuNa 2016. Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii.
 

                                                                                                     

Sukces studentów na międzynarodowych zawodach matematycznych w Błagojewgradzie (Bułgaria)

2 sierpnia 2016

W dniach 25-31.07.2016 w Błagojewgradzie (Bułgaria) odbyły się 23. Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów uniwersytetów (IMC 2016) organizowane przez University College London oraz American University in Bulgaria. W tegorocznej edycji wzięło udział 320 studentów z Europy, Afryki, Azji i obu Ameryk. Uniwersytet Mikołaja Kopernika był reprezentowany przez troje studentów: Ewelinę Betlejewską, Mikołaja Marciniaka i Janusza Schmude.

Studenci WMiI UMK zdobyli następujące nagrody: Janusz Schmude (nagroda pierwszego stopnia), Mikołaj Marciniak (nagroda drugiego stopnia), Ewelina Betlejewska (wyróżnienie).

Podczas każdego z dwóch dni zawodów studenci mieli pięć godzin na rozwiązanie 5 zadań wybranych przez międzynarodowe jury. Nagrodę pierwszego stopnia otrzymywał student, który uzyskał co najmniej 52 punkty (na 100 możliwych do zdobycia).

Studentów do zawodów przygotowywali: dr Robert Skiba, mgr Bartosz Bieganowski oraz mgr Daniel Strzelecki, który był członkiem międzynarodowego jury. Wyjazd na zawody był częściowo finansowany przez MNiSW w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych!”.

                                                                                        

Sukces studentów na międzynarodowych zawodach matematycznych

12 kwietnia 2016

W dniach 7-9 kwietnia 2016 studenci Wydziału: Janusz Schmude oraz Mikołaj Marciniak wzięli udział w 26. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "Vojtech Jarnik Mathematical Competition" organizowanych przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy). Janusz Schmude osiągnął znakomity wynik: zajął 6 miejsce oraz zdobył medal! Jest to najlepszy wynik jaki studenci UMK osiągnęli w całej historii występów na zawodach organizowanych w Ostrawie. Mikołaj Marciniak zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!

Wyjazd na zawody był finansowany przez MNiSW w ramach projektu "Najlepsi z najlepszych!". Studentów do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba we współpracy z mgr. Danielem Strzeleckim oraz mgr. Bartoszem Bieganowskim.

W zawodach brało udział około 40 uniwersytetów z Europy, w tym 6 z Polski. Studenci podczas zawodów byli podzieleni na dwie kategorie: studenci I i II roku (kategoria I) oraz studenci III, IV i V roku (kategoria II). W pierwszej kategorii startowało 75 studentów, zaś w drugiej 79 studentów. Studenci WMiI UMK startowali w drugiej kategorii. W trakcie zawodów studenci w każdej kategorii musieli rozwiązać cztery zadania (mieli na to cztery godziny).