Aktualności

Witamy na stronie KNM UMK

Witamy na stronie Koła Naukowego Matematyków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Możesz tu znaleźć bierzące informacje z kalendarium wydarzeń koła KNM.

Ponadto można nas znależć na naszej stronie facebooka.

Dyżury Samorządu KNM: środa, 10.15-11.00, pokój F204.

                                                                                                   

Zakończenie 5. edycji kursów maturalnych 

7 maja 2019

Dnia 30 kwietnia 2019 r. na naszym Wydziale zakończyła się piąta już edycja kursów maturalnych. Tegoroczny kurs organizowali studenci specjalności nauczycielskich: Kinga Krasińska, Paulina Zasuwa, Szymon Marchlewski, Bartosz Osenka, Jakub Wojtasik oraz doktorant Kamil Palusiński.

Na wtorkowe spotkania przychodzili uczniowie z toruńskich szkół średnich. Przez ostatnie sześć miesięcy wspólnie powtarzaliśmy materiał przed majowym egzaminem dojrzałości rozwiązując zadania maturalne z ubiegłych lat. Nasze przygotowania zakończyliśmy próbną "półmaturą", której wyniki były bardzo wysokie. Każdemu maturzyście życzymy takich samych i wyższych wyników na właściwym egzaminie. Dziękujemy uczestnikom za solidną pracę i życzymy powodzenia na pozostałych egzaminach oraz w dalszych życiowych decyzjach!

                                                                                                    

Studenci WMiI UMK na międzynarodowych zawodach matematycznych w Sankt-Petersburgu

6 maja 2019

W dniach 27-29 kwietnia 2019 r. studenci naszego Wydziału: Karolina Wojtyniak, Patrycja Tkaczuk, Kamil Dunst, Władysław Klinikowski oraz doktorant Mikołaj Marciniak wzięli udział w 6. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "6th North Countries Universities Mathematical Competition (University ITMO)", które odbyły się w Sankt-Petersburgu (Rosja). Kamil Dunst oraz Mikołaj Marciniak zdobyli nagrodę I stopnia, Karolina Wojtyniak - nagrodę III stopnia, a Patrycja Tkaczuk- wyróżnienie. W klasyfikacji drużynowej studenci zajęli bardzo dobre 6. miejsce (na 29 drużyn biorących bezpośrednio udział w zawodach w Sankt-Petersburgu) Opiekunem studentów na zawodach był dr Robert Skiba.

W trakcie zawodów studenci w ciagu 4 godzin mieli do rozwiązania 7 zadań z różnych dziedzin matematyki. W zawodach wzięło udział około 290 studentów z Argentyny, Armenii, Estonii, Kazachstanu, Polski, Rosji, Turkmenistanu, Uzbekistanu i innych krajów (około 140 studentów rozwiązywało zadania na Uniwersytecie w Sankt Petersburgu, zaś około 150 na macierzystych uczelniach - zawody zdalne, które miały odrębną klasyfikację). Polska w Sankt-Petersburgu była reprezentowana przez AGH, UW, UAM oraz UMK (UŚ brał udział w zawodach zdalnych).

Wyjazd studentów został sfinansowany przez MNiSW w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych! 3.0".

                                                                                                    

Nagrody studentów WMiI UMK na międzynarodowych zawodach matematycznych w Ostrawie

2 kwietnia 2019

W dniach 27-30 marca 2019 r. studenci Wydziału: Karolina Wojtyniak, Patrycja Tkaczuk, Kamil Dunst oraz Władysław Klinikowski wzięli udział w 29. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "Vojtech Jarnik Mathematical Competition" organizowanych przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy). Kamil Dunst osiągnął bardzo dobry wynik: zajął 11 miejsce oraz zdobył medal! Władysław Klinikowski zdobył wyróżnienie

Wyjazd na zawody został sfinansowany przez MNiSW w ramach projektu "Najlepsi z najlepszych! 3.0". Studentów do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba, a członkami międzynarodowego jury w trakcie zawodów byli mgr Mikołaj Marciniak i mgr Daniel Strzelecki. W zawodach brało udział 38 uniwersytetów z Europy, w tym 7 z Polski (UMK, UW, UAM, UJ, UŚ, UG, AGH). Studenci podczas zawodów byli podzieleni na dwie kategorie: studenci I i II roku (kategoria I) oraz studenci III, IV i V roku (kategoria II). W pierwszej kategorii startowało 74 studentów, zaś w drugiej 77 studentów. W trakcie zawodów studenci w każdej kategorii musieli rozwiązać cztery zadania (mieli na to cztery godziny).

                                                                                                    

Nagrody studentów WMiI UMK na międzynarodowych zawodach matematycznych

5 marca 2019

W dniu 2 grudnia 2018 roku studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UMK już po raz szósty wzięli udział w europejskiej edycji międzynarodowych zawodów matematycznych „William Lowell Putnam Mathematical Competition". W zawodach uczestniczyli:  Kamil Dunst (nagroda drugiego stopnia) , Mikołaj Marciniak  (nagroda drugiego stopnia), Karolina Wojtyniak (wyróżnienie), Władysław Klinikowski (wyróżnienie) i Patrycja Tkaczuk.

W trakcie zawodów uczestnicy mieli do rozwiązania 12 bardzo trudnych zadań w dwóch etapach: sześć zadań w sesji porannej (3h) oraz sześć zadań (3h) w sesji popołudniowej (procedura weryfikacji rozwiązań i ustalenia końcowych wspólnych wyników trwa około trzech miesięcy). Zawody na naszym Wydziale zostały zorganizowane przez dr. Roberta Skibę (koordynator) oraz doktorantów: mgr Aurelię Dymek, mgr. Bartosza Bieganowskiego, mgr. Mariusza Kanieckiego, mgr. Sebastiana Ruszkowskiego, mgr. Jakuba Siemianowskiego, mgr. Daniela Strzeleckiego oraz mgr. Mateusza Topolewskiego. Polska podczas zawodów była reprezentowana przez sześć uczelni: UW, UJ, UMK, UAM, UŚ oraz AGH (łącznie 44  studentów). Konkurs WLPMC to zawody, w których od 1938 roku biorą udział studenci amerykańskich i kanadyjskich uniwersytetów. Od kilku lat organizowane są również w Europie (Armenia, Bułgaria, Estonia, Rosja, Słowacja, Turkmenistan oraz Ukraina). W 2018 roku uczelnie z Europy wystawiły łącznie 213 zawodników.

                                                                                                    

Medal na międzynarodowych zawodach matematycznych na Białorusi

26 luty 2019

W dniach 20-23 lutego 2019 r. studenci Wydziału: Kamil Dunst oraz Władysław Klinikowski wzięli udział w 10. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych: "10th Open Mathematical Olympiad of the Belarusian-Russian University'' (International Student Olympiad MathOpen 2019 Belarus) organizowanych przez Białorusko-Rosyjski Uniwersytet w Mogilevie. Kamil Dunst osiągnął na zawodach bardzo dobry wynik: zdobył brązowy medal oraz nagrodę III stopnia. Gratulujemy!

Wyjazd studentów na zawody został sfinansowany z projektu MNiSW pn. ,,Najlepsi z Najlepszych! 3.0''. W zawodach uczestniczyli studenci z Białorusi, Gruzji, Polski, Rosji oraz Tadżykistanu (łącznie z 23 uczelni wyższych). Polska była reprezentowana przez następujące uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Śląski oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W trakcie zawodów uczestnicy mieli do rozwiązania 30 zadań w ciągu pięciu godzin zegarowych. Studenci WMiI UMK byli przygotowywani do zawodów przez dr. Roberta Skibę oraz doktoranta mgr. Mikołaja Marciniaka.

                                                                                                    

Finał Międzynarodowy 32. Mistrzostw Świata w Grach Matematycznych i Logicznych

10 września 2018

W dniach 29-30 sierpnia 2018 r. na Uniwersytecie Paris Diderot w Paryżu odbył się Finał Międzynarodowy 32. Mistrzostw Świata w Grach Matematycznych i Logicznych. Studenci naszego Wydziału: Kamil Dunst, Władysław Klinikowski, Mikołaj Marciniak, Karolina Wojtyniak oraz Patrycja Tkaczuk startowali w zawodach równoległych w kategorii L2. Podczas zawodów Mikołaj Marciniak zajął miejsce pierwsze, Kamil Dunst - trzecie, Władysław Klinikowski piąte, a Karolina Wojtyniak siódme (klasyfikacja w kategorii równoległej L2).

Uczestnicy Finału startowali w 16 różnych kategoriach - od uczniów szkół podstawowych, poprzez amatorów, aż po studentów i zawodowych matematyków. W każdym z dwóch dni konkursu studenci mieli do rozwiązania 18 zadań w ciągu 180 minut. Wyjazd czworga studentów: K. Dunsta, W. Klinikowskiego, M. Marciniaka, K. Wojtyniak był finansowany przez MNiSW w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych! 2.0".

                                                                                                     

Medale studentów WMiI na międzynarodowych zawodach w Bułgarii (Błagojewgrad)

31 sierpnia 2018

W dniach 22-28 lipca 2018 r. odbyły się w Błagojewgradzie (Bułgaria) 25. Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów uniwersytetów (IMC 2018) organizowane przez University College London oraz American University in Bulgaria. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu był reprezentowany przez Kamila Dunsta, Karolinę Wojtyniak, Władyslaw Klinikowskiego oraz Patrycję Tkaczuk. Studenci WMiI UMK zdobyli następujące nagrody: Kamil Dunst (nagroda drugiego stopnia i srebny medal), Karolina Wojtyniak (nagroda trzeciego stopnia i brązowy medal) oraz Władysław Klinikowski (wyróżnienie).

W tegorocznej edycji wzięło udział 351 studentów z Europy, Afryki, Azji i obu Ameryk. Podczas zawodów rozwiązywano 10 zadań w ciągu 2 dni (każdego dnia 5 zadań w 300 minut).W tym roku opiekunami studentów podczas zawodów byli dr Robert Skiba oraz Mikołaj Marciniak (student V roku). Wyjazd trzech studentów: K. Wojtyniak, K. Dunsta i W. Klinikowskiego oraz dwóch opiekunów: dr R. Skibę i M. Marciniaka był sfinansowany przez MNiSW w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych! 2.0". Szczegółowe informacje o zawodach można znaleźć na stronie organizatorów.

                                                                                                     

Udział studentów w międzynarodowych zawodach matematycznych (Ostrawa oraz Sankt-Petersburg)

26 kwietnia 2018

W dniach 11-14 kwietnia 2018 r. studenci Wydziału Matematyki i Informatyki w składzie: Karolina  Wojtyniak, Patrycja Tkaczuk, Kamil Dunst, Władysław Klinikowski oraz Mikołaj Marciniak wzięli udział w 28. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "Vojtech Jarnik Mathematical Competition" organizowanych przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy). Mikołaj Marciniak zdobył na zawodach wyróżnienie. Opiekunem studentów na zawodach był mgr Daniel Strzelecki.

Z kolei w dniach 21-23 kwietnia 2018 r. Karolina Wojtyniak, Kamil Dunst, Władysław Klinikowski orazMikołaj Marciniak reprezentowali Wydział Matematyki i Informatyki w 5. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "5th North Countries Universities Mathematical Competition (University ITMO)", które odbyły się w Sankt-Petersburgu (Rosja). Studenci w składzie: Karolina Wojtyniak, Kamil Dunst oraz Mikołaj Marciniak zdobyli na zawodach nagrody II stopnia. Opiekunem studentów na zawodach był dr Robert Skiba.

                                                                                                    

Nagrody studentów koła KNM na międzynarodowych zawodach matematycznych  

26 lutego 2018

W dniu 3 grudnia 2017 roku studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UMK po raz piąty wzięli udział w europejskiej edycji międzynarodowych zawodów matematycznych „William Lowell Putnam Mathematical Competition". Nagrodę drugiego stopnia zdobył Kamil Dunst oraz Mikołaj Marciniak, zaś wyróżnienie: Władysław Klinikowski.  Ponadto w zawodach uczestniczyli: Karolina Wojtyniak oraz Patrycja Tkaczuk.

W trakcie zawodów uczestnicy mieli do rozwiązania 12 bardzo trudnych zadań w dwóch etapach: sześć zadań w sesji porannej (3h) oraz sześć zadań (3h) w sesji popołudniowej (procedura weryfikacji rozwiązań i ustalenia końcowych wspólnych wyników trwa około trzech miesięcy). Zawody na naszym Wydziale zostały zorganizowane przez dr. Roberta Skibę (koordynator) oraz doktorantów: Aurelię Dymek, Bartosza Bieganowskiego, Sebastiana Ruszkowskiego, Daniela Strzeleckiego oraz Mateusza Topolowskiego.

Polska podczas zawodów była reprezentowana przez pięć uczelni: UW, UJ, UMK, UAM oraz AGH. Wyżej wymienione uczelnie z Polski wystawiły w sumie 43 studentów. Konkurs WLPMC to zawody, w których od 1938 roku biorą udział studenci amerykańskich i kanadyjskich uniwersytetów. Od kilku lat zawody organizowane są również w Europie (Armenia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Rosja, Słowacja, Turkmenistan). W 2017 roku Uczelnie z Europy wystawiły łącznie 191 zawodników.

                                                                                                     

Drużyny z KNM w ścisłej czołówce na międzynarodowych zawodach matematycznych

12 stycznia 2018

W dniu 11 grudnia 2017 r. studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UMK wzięli udział w międzynarodowych zawodach matematycznych The Ninth Team Internet Mathematical Olympiad: Blitz and Championship, organizowanych przez Ariel University (Izrael). Nasz Wydział wystawił dwie drużyny w składzie: Patrycja Tkaczuk (kapitan pierwszej drużyny), Mikołaj Marciniak, Weronika Czajkowska, Nina Zielińska oraz Władysław Klinikowski (kapitan drugiej drużyny), Kamil Dunst, Karolina Wojtyniak, Andrii Shpuliar.

Obie drużyny startowały w dwóch kategoriach: Blitz oraz Championship. W kategorii Championship drużyna w składzie Patrycja Tkaczuk, Mikołaj Marciniak, Weronika Czajkowska oraz Nina Zielińska zdobyła piąte miejsce oraz srebny medal. Natomiast w drugiej kategorii zajęliśmy 7. miejsce (Patrycja Tkaczuk, Mikołaj Marciniak, Weronika Czajkowska, Nina Zielińska) oraz 11. miejsce (Władysław Klinikowski, Kamil Dunst, Karolina Wojtyniak, Andrii Shpuliar). Gratulujemy!

Zawody w kategorii Blitz miały charakter testowy, zaś w kategorii Championship typowo problemowy. W zawodach wzięło udział ponad 120 drużyn z Białorusi, Kirgistanu, Rosji, Turkmenistanu, Rumunii, Izraela oraz Polski.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie organizatora.

                                                                                                     

Medale na międzynarodowych zawodach matematycznych w Krakowie

24 listopada 2017

W dniu 15 listopada 2017 r. w Krakowie (AGH) podczas pierwszego Międzynarodowego Konkursu Studenckiego im. Mikołaja Kopernika z matematyki nagrody w rywalizacji indywidualnej zdobyli: Bartosz Bieganowski i Mikołaj Marciniak (nagroda I stopnia oraz złoty medal), Kamil Dunst i Daniel Strzelecki (nagroda II stopnia) oraz Aurelia Dymek (nagroda III stopnia). Drużyna w składzie: Bartosz Bieganowski, Aurelia Dymek, Daniel Strzelecki oraz Patrycja Tkaczuk zdobyła drużynową nagrodę I stopnia oraz brązowy medal; a drużyna, w której skład wchodzili: Kamil Dunst, Władysław Klinikowski, Mikołaj Marciniak oraz Karolina Wojtyniak - nagrodę II stopnia. 

Uczestnicy konkursu startowali w trzech kategoriach: studenci studiów licencjackich (kategoria 1), studiów magisterskich (kategoria 2) i studiów doktoranckich (kategoria 3). Konkurs składał się z dwóch części: indywidualnej oraz drużynowej. Wydział Matematyki i Informatyki UMK był reprezentowany przez studentów: Kamila Dunsta, Władysława Klinikowskiego, Mikołaja Marciniaka, Patrycję Tkaczuk, Karolinę Wojtyniak oraz doktorantów: Bartosza Bieganowskiego, Aurelię Dymek oraz Daniela Strzeleckiego.

W trakcie zawodów indywidualnych uczestnicy mieli do rozwiązania pięć zadań w ciągu czterech godzin z następujących dziedzin: analiza matematyczna (z topologią i teorią mnogości), równania funkcyjne (w tym równania różniczkowe), algebra i kombinatoryka, geometria i algebra liniowa oraz rachunek prawdopodobieństwa. W trakcie zawodów drużynowych czteroosobowe drużyny miały do rozwiązania dziesięć zadań w czasie dwóch godzin.

W zawodach brało udział około 60 uczestników z Białorusi, Czech, Turkmenistanu oraz Polski. Dr Robert Skiba był członkiem międzynarodowego jury, które czuwało nad prawidłowym przebiegiem konkursu.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie organizatorów.

                                                                                                     

Medal na międzynarodowych zawodach matematycznych w Izraelu

25 października 2017

W dniach 16-18 października 2017 r. odbyły się w Izraelu (Ariel University) międzynarodowe zawody matematyczne: Individual Competition of Super Final of 12th International Internet Mathematics Olympiad. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu był reprezentowany przez Mikołaja Marciniaka. Student WMiI UMK zdobył na zawodach srebny medal oraz nagrodę II stopnia.

Podczas zawodów należało rozwiązać 9 zadań w ciągu trzech godzin. W tym roku po raz pierwszy Wydział Matematyki i Informatyki brał udział w międzynarodowych zawodach organizowanych przez Ariel University. Medalistę do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba. Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie organizatorów.

                                                                                                     

Medal studenta WMiI na międzynarodowych zawodach w Bułgarii

10 sierpnia 2017

W dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2017 r. odbyły się w Błagojewgradzie (Bułgaria) 24. Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów uniwersytetów (IMC 2017) organizowane przez University College London oraz American University in Bulgaria. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu był reprezentowany przez Mikołaja Marciniaka. Student WMiI UMK zdobył na zawodach nagrodę trzeciego stopnia (brązowy medal).

W tegorocznej edycji wzięło udział 331 studentów z Europy, Afryki, Azji i obu Ameryk. Podczas każdego z dwóch dni zawodów studenci mieli pięć godzin na rozwiązanie 5 zadań wybranych przez międzynarodowe jury. Szczegółowe informacje o zawodach można znaleźć  na stronie organizatorów.

                                                                                                     

Sukces studentów KNM Wydziału Matematyki i Informatyki w konkursie "Najlepsi z Najlepszych! 2.0"

4 lipca 2017

W dniu 30 czerwca 2017 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało rekomendowane do finansowania projekty w ramach drugiej edycji konkursu „Najlepsi z najlepszych! 2.0". Wydział Matematyki i Informatyki UMK jest jedynym wydziałem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którego studneci będą ralizowali grant w ramach ogłoszonego konkursu.

Grant MNiSW "Udział studentów Wydziału Matematyki i Informatyki UMK w międzynarodowych konkursach matematycznych"  będzie realizowany przez studentów Koła Naukowego Matematyków: Kamil Dunst, Władysław Klinikowski, Mikołaj Marciniak oraz Karolina Wojtyniak. Koordynatorami projektu będą dr Robert Skiba oraz  mgr Daniel Strzelecki.

Konkurs „Najlepsi z najlepszych! 2.0" to kontynuacja programów „Generacja Przyszłości" oraz "Najlepsi z Najlepszych!". Studneci KNM uczestniczą w projekcie już po raz trzeci! Wartość projektu wynosi 54 075,00 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie MNiSW.

                                                                                                     

Zakończenie 4. edycji kursu maturalnego na WMiI UMK  

26 kwietnia 2017

Dnia 24 kwietnia 2017 r. zakończyły się kursy maturalne z matematyki organizowane przez członków Koła Naukowego Matematyków z Sekcji Zastosowań: Monikę Borowicz, Przemysława Chyrkowskiego, Paulinę Jelińską oraz doktoranta Kamila Palusińskiego.
 
Półtoragodzinne spotkania odbywały się w gmachu naszego wydziału w każdy poniedziałek od 14 listopada 2016 r. Celem zajęć było powtórzenie materiału przewidzianego na majowy egzamin dojrzałości z matematyki zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Po zrealizowaniu tematyki obowiązującej na maturze kursanci zmierzyli się z maturą próbną, której wyniki pomogły ocenić im swoją wiedzę, oraz zasugerować, co jeszcze warto powtórzyć. Na koniec kursantom zostały wręczone certyfikaty uczestnictwaBezpłatny kurs był prowadzony z inicjatywy studentów i w ramach wolontariatu, a jego pierwsza edycja odbyła się w roku akademickim 2013/14.

                                                                                                     

Nagrody studentów WMiI UMK na międzynarodowych zawodach matematycznych w Rosji (Sankt Petersburg)

25 kwietnia 2017

W dniu 23 kwietnia 2017 r. w Sankt Petersburgu (Rosja) odbyły się IV Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów – 4th North Countries Universities Mathematical Competition (NCUMC 2017).  Wydział Matematyki i Informatyki UMK w zawodach reprezentowali studenci: Kamil Dunst, Władysław Klinikowski oraz Mikołaj Marciniak. Studenci UMK zdobyli następujące nagrody: Mikołaj Marciniak (nagroda II stopnia), Kamil Dunst (nagroda III stopnia).

W zawodach wzięło udział 206 studentów (96 studentów rozwiązywało zadania na Uniwersytecie w Sankt Petersburgu, a 110 na macierzystych uczelniach - zawody zdalne). Studenci WMiI UMK wzięli udział w internetowej wersji zawodów (wszyscy studenci rozwiązywali te same zadania). Polska była reprezentowana przez AGH, UJ, UW, UAM oraz UMK. W trakcie zawodów studenci mieli do rozwiązania 7 zadań z różnych dziedzin matematyki. Studentów do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba.

                                                                                                     

Medal studenta WMiI UMK na międzynaroodwych zawodach matematycznych w Ostrawie 

8 kwietnia 2017

Medal studenta WMiI UMK na międzynarodowych zawodach matematycznych w Ostrawie

W dniach 29.03-01.04.2017 studenci Wydziału: Ewelina Betlejewska-Szulc, Władysław Klinikowski, Janusz Schmude oraz Mikołaj Marciniak wzięli udział w 27. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "Vojtech Jarnik Mathematical Competition" organizowanych przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy). Janusz Schmude osiągnął bardzo dobry wynik i zdobył medal!

W zawodach brało udział około 39 uniwersytetów z Europy, w tym 7 z Polski. Studenci podczas zawodów byli podzieleni na dwie kategorie: studenci I i II roku (kategoria I) oraz studenci III, IV i V roku (kategoria II). W pierwszej kategorii startowało 69 studentów, zaś w drugiej 79 studentów. Studenci WMiI UMK startowali w drugiej kategorii. W trakcie zawodów studenci w każdej kategorii musieli rozwiązać cztery zadania (mieli na to cztery godziny).

Studentów do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba. Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatorów zawodów.

                                                                                                     

Sukcesy studentów koła KNM w zawodach William Lowell Putnam Competition

8 marca 2017

W dniu 4 grudnia 2016 roku studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UMK po raz czwarty wzięli udział w europejskiej edycji międzynarodowych zawodów matematycznych „William Lowell Putnam Mathematical Competition". Nagrodę pierwszego stopnia zdobył Janusz Schmude, nagrodę drugiego stopnia zdobył Mikołaj Marciniak, zaś wyróżnienia: Zbigniew Ankowski , Ewelina Betlejewska-Szulc oraz Władysław Klinikowski.  

W trakcie zawodów uczestnicy mieli do rozwiązania 12 bardzo trudnych zadań w dwóch etapach: sześć zadań w sesji porannej (3h) oraz sześć zadań (3h) w sesji popołudniowej (procedura weryfikacji rozwiązań i ustalenia końcowych wspólnych wyników trwa około trzech miesięcy). Zawody na naszym Wydziale zostały zorganizowane przez dr. Roberta Skibę (koordynator) oraz doktorantów: Aurelię Dymek, Bartosza Bieganowskiego, Sebastiana Ruszkowskiego, Daniela Strzeleckiego oraz Mateusza Topolowskiego.

Polska podczas zawodów była reprezentowana przez pięć uczelni: UW, UJ, UMK, UAM oraz AGH. Wyżej wymienione uczelnie z Polski wystawiły w sumie 38 studentów. Konkurs WLPMC to zawody, w których od 1938 roku biorą udział studenci amerykańskich i kanadyjskich uniwersytetów. Od kilku lat zawody organizowane są również w Europie (Armenia, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Estonia, Ukraina,  Rosja, Słowacja, Finlandia, Turkmenistan). W 2016 roku Uczelnie z Europy wystawiły łącznie 241 zawodników. 

Zdjęcia z zawodów można obejrzeć w galerii.

                                                                                                     

II Toruńskie Seminarium Kół Naukowych  

3 marca 2017

W dniach 4 - 5 marca 2017 roku na naszym Wydziale odbędzie się II Toruńskie Seminarium Kół Naukowych. W jego ramach członkowie Koła Naukowego Matematyków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Koła Naukowego Matematyków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłoszą referaty dotyczące różnorodnych dziedzin matematyki. Program Seminarium jest nastepujący:

   Sobota

13:00

13:10

Rozpoczęcie

13:10

13:40

dr Robert Skiba

"Wprowadzenie do stopnia topologicznego"

13:50

14:50

Jędrzej Garnek 

"p-stopień krzywej eliptycznej"

15:00

16:00

Obiad

16:10

17:10

Ewelina Betlejewska-Szulc

"Automaty i ciągi automatowe"

17:20

17:50

Mieczysław Krawiarz

"Twierdzenie Abela-Ruffiniego"

18:00

19:00

Adam Miazgowski

"Niezwykłe przypadki Mariana: codzienność gracza"

 Niedziela

09:00

10:00

Władysław Klinikowski

"Przestrzenie Hilberta"

10:10

11:10

Paweł Płaczek

"Orientacja temporalna"

11:20

11:50

Rafał Szczerski

"Izomorfizm Curry'ego-Howarda”

12:00

13:00

Janusz Schmude

"Prezentacja algebry Halla kategorii rep (A2)"

13:10

13:40

Wojciech Wawrów

"Sieci przepływowe"

13:50

14:20

Łukasz Nizio

"Punkty całkowite na wielowymiarowych rozmaitościach"

14:30

15:10

Aleksandra Kaim

"Liczby Carmichaela"

 

Zdjęcia z Seminarium Kół można obejrzeć w galerii.

                                                                                                     

Dwa wyróżnienia dla KNM w finale konkursu StRuNa 2016

28 stycznia 2017

27 stycznia 2017 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się, z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych kół naukowych i innych organizacji studenckich realizujących projekty naukowe – zwycięzców VI edycji ogólnopolskiego konkursu StRuNa 2016. Do ostatniego etapu konkursu StRuNa 2016 jury zakwalifikowało 25 zgłoszeń przesłanych przez 18 organizacji studenckich. Konkurs organizowany jest w pięciu kategoriach: "Projekt roku", "Konferencja roku", "Wyprawa roku", "Koło naukowe roku", a także "Opiekun roku". W ścisłym finale konkursu Koło Naukowe Matematyków UMK otrzymało wyróżnienie w dwóch kategoriach: "Opiekun Roku", które zostało wręczone opiekunowi KNM, dr Robertowi Skibie, oraz "Koło Naukowe Roku" – nagrodę w imieniu koła KNM odebrał Janusz Schmude (przewodniczący koła). Wyróżnienia zostały przyznane za działalność naukową w roku akademickim 2015/2016. KNM było jedynym kołem matematycznym zakwalifikowanym do ostatniego etapu konkursu. 
 
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie MNiSW oraz na stronie organizatorów konkursu StRuNa 2016. Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii.
 

                                                                                                     

Toruńska Letnia Szkoła Matematyki

20 sierpnia 2016

W dniach 22-26 sierpnia 2016 odbyła się - organizowana przez studentów WMiI UMK - Toruńska Letnia Szkoła Matematyki. Będzie to już ósma edycja TLSM.

Więcej na stronie konferencji.

                                                                                                     

Sukces studentów na międzynarodowych zawodach matematycznych w Błagojewgradzie (Bułgaria)

2 sierpnia 2016

W dniach 25-31.07.2016 w Błagojewgradzie (Bułgaria) odbyły się 23. Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów uniwersytetów (IMC 2016) organizowane przez University College London oraz American University in Bulgaria. W tegorocznej edycji wzięło udział 320 studentów z Europy, Afryki, Azji i obu Ameryk. Uniwersytet Mikołaja Kopernika był reprezentowany przez troje studentów: Ewelinę Betlejewską, Mikołaja Marciniaka i Janusza Schmude.

Studenci WMiI UMK zdobyli następujące nagrody: Janusz Schmude (nagroda pierwszego stopnia), Mikołaj Marciniak (nagroda drugiego stopnia), Ewelina Betlejewska (wyróżnienie).

Podczas każdego z dwóch dni zawodów studenci mieli pięć godzin na rozwiązanie 5 zadań wybranych przez międzynarodowe jury. Nagrodę pierwszego stopnia otrzymywał student, który uzyskał co najmniej 52 punkty (na 100 możliwych do zdobycia).

Studentów do zawodów przygotowywali: dr Robert Skiba, mgr Bartosz Bieganowski oraz mgr Daniel Strzelecki, który był członkiem międzynarodowego jury. Wyjazd na zawody był częściowo finansowany przez MNiSW w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych!”.

                                                                                        

Sukces studentów na międzynarodowych zawodach matematycznych

12 kwietnia 2016

W dniach 7-9 kwietnia 2016 studenci Wydziału: Janusz Schmude oraz Mikołaj Marciniak wzięli udział w 26. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "Vojtech Jarnik Mathematical Competition" organizowanych przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy). Janusz Schmude osiągnął znakomity wynik: zajął 6 miejsce oraz zdobył medal! Jest to najlepszy wynik jaki studenci UMK osiągnęli w całej historii występów na zawodach organizowanych w Ostrawie. Mikołaj Marciniak zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!

Wyjazd na zawody był finansowany przez MNiSW w ramach projektu "Najlepsi z najlepszych!". Studentów do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba we współpracy z mgr. Danielem Strzeleckim oraz mgr. Bartoszem Bieganowskim.

W zawodach brało udział około 40 uniwersytetów z Europy, w tym 6 z Polski. Studenci podczas zawodów byli podzieleni na dwie kategorie: studenci I i II roku (kategoria I) oraz studenci III, IV i V roku (kategoria II). W pierwszej kategorii startowało 75 studentów, zaś w drugiej 79 studentów. Studenci WMiI UMK startowali w drugiej kategorii. W trakcie zawodów studenci w każdej kategorii musieli rozwiązać cztery zadania (mieli na to cztery godziny).