Aktualności Aktualności

XVII Toruński Festiwal Nauki i Sztuki zakończony

Zakończył się XVII Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Przez cztery festiwalowe dni odbyły się na naszym Wydziale:

 •     wykład o szachach i mini-turniej szachowy,
 •     wystawa interaktywna projektów elektroniczno-informatycznych,
 •     matematyczna impreza rodzinna,
 •     4 różne typy warsztatów (każdy po kilka razy).

Wydział odwiedziło w tym czasie ponad 500 osób. Wszystkie imprezy spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Odwiedzający chętnie włączali się do różnych aktywności, pytali o możliwość uczestniczenia w innych imprezach, wracali do nas w kolejne dni. Organizatorzy i wszystkie osoby, które włączyły się w realizację wydarzeń festiwalowych otrzymały wiele słów uznania i podziękowań: bezpośrednio w czasie festiwalu, jak i po nim w korespondencji mailowej.

Festiwalową atmosferę można sobie przypomnieć, oglądając zdjęcia. Są one dostępne na Facebooku wydziałowym oraz na stronie festiwalu.

Zakończenie 4. edycji kursu maturalnego na WMiI UMK

Dnia 24 kwietnia 2017 r. zakończyły się kursy maturalne z matematyki organizowane przez członków Koła Naukowego Matematyków z Sekcji Zastosowań: Monikę Borowicz, Przemysława Chyrkowskiego, Paulinę Jelińską oraz doktoranta Kamila Palusińskiego.

Półtoragodzinne spotkania odbywały się w gmachu naszego wydziału w każdy poniedziałek od 14 listopada 2016 r. Celem zajęć było powtórzenie materiału przewidzianego na majowy egzamin dojrzałości z matematyki zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Po zrealizowaniu tematyki obowiązującej na maturze kursanci zmierzyli się z maturą próbną, której wyniki pomogły ocenić im swoją wiedzę, oraz zasugerować, co jeszcze warto powtórzyć. Na koniec kursantom zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa.

Bezpłatny kurs był prowadzony z inicjatywy studentów i w ramach wolontariatu, a jego pierwsza edycja odbyła się w roku akademickim 2013/14.

Uczestnikom kursów oraz wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy połamania pióra, optymizmu i wiary we własne siły. Powodzenia na maturze!

 

 

Nagrody studentów WMiI UMK na międzynarodowych zawodach w Rosji

W dniu 23 kwietnia 2017 r. w Sankt Petersburgu (Rosja) odbyły się IV Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów – 4th North Countries Universities Mathematical Competition (NCUMC 2017). Wydział Matematyki i Informatyki UMK w zawodach reprezentowali studenci: Kamil Dunst, Władysław Klinikowski oraz Mikołaj Marciniak. Studenci UMK zdobyli następujące nagrody: Mikołaj Marciniak (nagroda II stopnia), Kamil Dunst (nagroda III stopnia).

W zawodach wzięło udział 206 studentów (96 studentów rozwiązywało zadania na Uniwersytecie w Sankt Petersburgu, a 110 na macierzystych uczelniach - zawody zdalne). Studenci WMiI UMK wzięli udział w internetowej wersji zawodów (wszyscy studenci rozwiązywali te same zadania). Polska była reprezentowana przez AGH, UJ, UW, UAM oraz UMK. Studentów do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba.

Sukcesów dydaktycznych ciąg dalszy

Sukces dydaktyczny odnieśli pracownicy naszego Wydziału prowadzący zajęcia z informatyki - w Liceum Akademickim i z matematyki - w IV LO w Toruniu. Dr Anna Beata Kwiatkowska przygotowała do zawodów XXIV Olimpiady Informatycznej jej laureatkę - Zuzannę Opałę (GiLA) i finalistę - Wojciecha Olejniczaka (GiLA). Dodajmy, że uczniowie ci jako jedyni z naszego województwa odnieśli sukces w tegorocznej edycji OI. Z kolei finalistę LXVIII Olimpiady Matematycznej, Jakuba Banaszaka - ucznia klasy III uniwersyteckiej w IV LO, do zawodów przygotowali dr Maria Kobus, dr Agnieszka Krause, dr Magdalena Wysokińska - Pliszka i dr  Janusz Zieliński. Gratulujemy!    

 

Spotkanie z firmą ASSECO

Zapraszamy - szczególnie studentów Wydziału - na spotkanie z firmą ASSECO, która już w najbliższą środę (26.04.2017) będzie gościć na Wydziale Matematyki i Informatyki WMiI UMK.

Program:

10:00 – „Czy Thomas Edison wiedział, jaką rewolucję wywoła wynalezieniem żarówki?"
            Dlaczego warto być  programistą w ASSECO?
11.30 – Speed recruitment – możliwość porozmawiania z rekruterem Asseco Poland na temat możliwości rozwoju w branży IT.
 
Spotkanie odbędzie się w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki WMiI UMK.

Imprezy XVII Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki organizowane na Wydziale Matematyki i Informatyki

Serdecznie zapraszamy na imprezy XVII Toruńskiego Festiwalu Nauki i  Sztuki organizowane na Wydziale Matematyki i Informatyki:

- Pojedynek szachowy "maszyna kontra człowiek" a perspektywa w   malarstwie, nieskończoność i indukcja matematyczna,
wykład - aula - sobota, 22 kwietnia, od 10:00 do 10:45 - wstęp wolny,
turniej szachowy - sobota, 22 kwietnia, od 11:00 do 14:00 - zapisy:   ahajduk@mat.umk.pl - WOLNE MIEJSCA!

- Co płynie w cyfrowej dolinie? - wystawa interaktywna dla wszystkich   - sala konferencyjna,
sobota, 22 kwietnia, od 11:00 do 17:00,
niedziela, 23 kwietnia, od 12:00 do 16:00,
poniedziałek, 24 kwietnia, od 10:00 do 15:00.
Dla odbiorców indywidualnych wstęp wolny. Zapisy dla grup   zorganizowanych: mozgun@mat.umk.pl.
WOLNE MIEJSCA DLA GRUP: poniedziałek godz. 11:00 i 12:30.

- Matematyczne hydrozagadki - impreza dla wszystkich - hol przed aulą,
sobota, 22 kwietnia, od 11:00 do 15:00,
niedziela, 23 kwietnia, od 12:00 do 16:00.
Dla odbiorców indywidualnych wstęp wolny. Zapisy dla grup   zorganizowanych: izinizik@mat.umk.pl. WOLNE MIEJSCA!

- Projektowanie i druk 3D dla małych i dużych - warsztaty dla   wszystkich - sala L7,
sobota, 22 kwietnia, od 12:00 do 13:30 - BRAK WOLNYCH MIEJSC,
sobota, 22 kwietnia, od 14:00 do 15:30 - BRAK WOLNYCH MIEJSC,
poniedziałek, 24 kwietnia, od 10:00 do 11:30 - BRAK WOLNYCH MIEJSC,
poniedziałek, 24 kwietnia, od 12:00 do 13:30 - WOLNE MIEJSCA!
wtorek, 25 kwietnia, od 10:00 do 11:30 - BRAK WOLNYCH MIEJSC,
wtorek, 25 kwietnia, od 12:00 do 13:30 - BRAK WOLNYCH MIEJSC.
Obowiązują zapisy: jaymz@mat.umk.pl.

- Dylematy toruńskiego flisaka - warsztaty dla dzieci ze szkoły   podstawowej i młodzieży gimnazjalnej - sala S3,
poniedziałek, 24 kwietnia, od 8:30 do 10:00,
poniedziałek, 24 kwietnia, od 12:30 do 14:00,
wtorek, 25 kwietnia, od 10:30 do 12:00,
wtorek, 25 kwietnia, od 12:30 do 14:00.
Obowiązują zapisy. BRAK WOLNYCH MIEJSC.

- PrzyRZEKAm, że nie kłamię - warsztaty dla licealistów - sala S2,
poniedziałek, 24 kwietnia, od 10:30 do 12:00 - BRAK WOLNYCH MIEJSC,
poniedziałek, 24 kwietnia, od 12:30 do 14:00 - BRAK WOLNYCH MIEJSC,
wtorek, 25 kwietnia, od 10:30 do 12:00 - WOLNE MIEJSCA!
wtorek, 25 kwietnia, od 12:30 do 14:00 - WOLNE MIEJSCA!
Obowiązują zapisy: woland@mat.umk.pl.

- To nie przelewki! - warsztaty dla dzieci ze szkoły podstawowej - sala S5,
poniedziałek, 24 kwietnia, od 10:30 do 12:00,
poniedziałek, 24 kwietnia, od 12:30 do 14:00,
wtorek, 25 kwietnia, od 8:30 do 10:00,
wtorek, 25 kwietnia, od 10:30 do 12:00.
Obowiązują zapisy. BRAK WOLNYCH MIEJSC.
 

Sukces dydaktyczny

Dr Joanna  Karłowska-Pik odniosła duży sukces jako prowadząca zajęcia w ramach koła statystycznego w IV Liceum Ogólnokształcącym w  Toruniu. Jej podopieczna, Paulina Orłowicz, zdobyła I miejsce i tytuł laureata I Olimpiady Statystycznej pokonując 2,5 tys. uczniów uczestniczących w tych zawodach. Gratulujemy!

Paulina w części ustnej zawodów centralnych jako jedyna zdobyła maksymalną liczbę punktów. Zawody finałowe odbyły się 19 kwietnia br. w Urzędzie  Statystycznym w Bydgoszczy.

Dodajmy, że Paulina Orłowicz, uczennica drugiej klasy IV LO w Toruniu, uczestniczy w wybranych zajęciach I roku studiów I stopnia na kierunku matematyka na naszym wydziale.

Życzenia Świąteczne

Zespół dziekański Wydziału Matematyki i Informatyki UMK życzy wszystkim pracownikom, doktorantom, studentom i sympatykom Wydziału radosnych Świąt Wielkiej Nocy.

XIV konferencja "Informatyka w Edukacji"

W dniach 27-29 czerwca 2017 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki odbędzie się XIV konferencja Informatyka w Edukacji (http://iwe.mat.umk.pl/). Temat tegorocznej konferencji to Powszechne kształcenie informatyczne - na start!.

Konferencja Informatyka w Edukacji odbywa się co roku na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na przełomie czercwa i lipca. Jej głównymi celami są upowszechnianie,promocja i popularyzacja prac naukowych, osiągnięć i planów oraz przykładów dobrej praktyki w zakresie edukacji informatycznej i nauczania informatyki. W konferencji uczestniczą naukowcy, nauczyciele oraz przedstawiciele instytucji związanych z edukacją informatyczną. W trakcie konferencji odbywają się wykłady, seminaria, referaty, dyskusje panelowe, warsztaty stacjonarne oraz transmisje przez Internet i webinaria. Materiały dla niektórych aktywności są umieszczone na platformie i udostępnione wszystkim uczestnikom przed konferencją.

Medal studenta WMiI UMK na międzynarodowych zawodach matematycznych w Ostrawie

W dniach 29.03-01.04.2017 studenci Wydziału: Ewelina Betlejewska-Szulc, Władysław Klinikowski, Janusz Schmude oraz Mikołaj Marciniak wzięli udział w 27. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "Vojtech Jarnik Mathematical Competition" organizowanych przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy). Janusz Schmude osiągnął bardzo dobry wynik i zdobył medal!

W zawodach brało udział około 30 uniwersytetów z Europy, w tym 7 z Polski. Studenci podczas zawodów byli podzieleni na dwie kategorie: studenci I i II roku (kategoria I) oraz studenci III, IV i V roku (kategoria II). W pierwszej kategorii startowało 69 studentów, zaś w drugiej 84 studentów. Studenci WMiI UMK startowali w drugiej kategorii. W trakcie zawodów studenci w każdej kategorii musieli rozwiązać cztery zadania (mieli na to cztery godziny).

Studentów do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://vjimc.osu.cz/

 

II Kujawsko-pomorskie Zawody Programistyczne

Dnia 24.03.2017 na WMiI odbyły się zorganizowane przez Fundację Rozwoju Informatyki i Fundację Aleksandra Jabłońskiego we współpracy z WMiI i WFAiIS II Kujawsko-pomorskie Zawody Programistyczne.

W zawodach, które okazały się ogromnym sukcesem wzięli udział uczniowie i studenci z całej Polski. Niemal 40 uczestników zmierzyło się z przygotowanymi przez pracowników WMiI UMK bardzo wymagającymi zadaniami.  Uczestnicy w ciągu 3 godzin  zaimplementowali rozwiązania. Nagroda główna, ufundowana przez Fundację Rozwoju Informatyki i Fundację Aleksandra Jabłońskiego to zestaw Lego Mindstorms EV3. Zdobył ją Pan Jakub Walendowski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy. Gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na Facebooku.

Kolokwium Wydziałowe - wykład prof. Piotra Śniadego

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. dra hab. Piotra Śniadego (Instytut Matematyczny PAN) pt. Reprezentacje, kombinatoryka, losowość, który odbędzie się w ramach Kolokwium Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. Wykład odbędzie się w środę 29.03.2017 w Auli WMiI, godzina rozpoczęcia 10:15.

Dzień liczby π - tym razem na WFAiIS UMK

W czwartek 16 marca 2017, o godz. 12:30 Instytut Fizyki UMK i Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego zapraszają na Dzień liczby π. W programie:

 • Liczba π i kwadratury, dr hab. Marek Kordos, prof. UW
 • Twierdzenie Bolzano, hipoteza Poincare i równania cząstkowe, prof. dr hab. Wojciech Kryszewski

Wykłady odbędą się w sali audytoryjnej COK Instytutu Fizyki UMK (ul. Grudziądzka 5).

Dzień liczby π na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK

Z okazji Dnia liczby π - wzorem lat ubiegłych - nasz Wydział przygotował imprezę dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych regionu. W środę 15 marca 2017 r. gościliśmy liczną grupę nauczycieli i uczniów z Bydgoszczy, Inowrocławia, Nakła i Torunia.

Program:

10:15    –    10:20    Rozpoczęcie
10:20    –    11:05    Matematyczna abstrakcja - codzienność każdego człowieka, dr hab. Grzegorz Gabor, prof. UMK
11:05    –    11:10    Przerwa
11:10    –    11:55    Jak technologie zmieniły świat, dr Błażej Zyglarski
12:00    –    13:10    Zwiedzanie Wydziału. Spotkania z przedstawicielami Samorządu Studenckiego i Kół Naukowych

Wykłady odbyły się w Auli WMiI UMK.

Na wydarzenie obowiązywała wcześniejsza rejestracja - zamknięta ze względu na osiągnięcie LIMITU ZGŁOSZEŃ.

Zdjęcia.

 

 

 

Sukcesy studentów Wydziału w zawodach "William Lowell Putnam Mathematical Competition"

W dniu 4 grudnia 2016 roku studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UMK po raz czwarty wzięli udział w europejskiej edycji międzynarodowych zawodów matematycznych „William Lowell Putnam Mathematical Competition". Nagrodę pierwszego stopnia zdobył Janusz Schmude, nagrodę drugiego stopnia zdobył Mikołaj Marciniak, zaś wyróżnienia: Zbigniew Ankowski, Ewelina Betlejewska-Szulc oraz Władysław Klinikowski. Gratulujemy!

W trakcie zawodów uczestnicy mieli do rozwiązania 12 bardzo trudnych zadań w dwóch etapach: sześć zadań w sesji porannej (3h) oraz sześć zadań (3h) w sesji popołudniowej (procedura weryfikacji rozwiązań i ustalenia końcowych wspólnych wyników trwa około trzech miesięcy). Zawody na naszym Wydziale zostały zorganizowane przez dr. Roberta Skibę (koordynator) oraz doktorantów: Aurelię Bartnicką, Bartosza Bieganowskiego, Sebastiana Ruszkowskiego, Daniela Strzeleckiego oraz Mateusza Topolewskiego.

Polska podczas zawodów była reprezentowana przez pięć uczelni: UW, UJ, UMK, UAM oraz AGH. Wyżej wymienione uczelnie z Polski wystawiły w sumie 38 studentów. Konkurs WLPMC to zawody, w których od 1938 roku biorą udział studenci amerykańskich i kanadyjskich uniwersytetów. Od kilku lat zawody organizowane są również w Europie (Armenia, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Estonia, Ukraina,  Rosja, Słowacja, Finlandia, Turkmenistan). W 2016 roku Uczelnie z Europy wystawiły łącznie 234 zawodników.

Uroczyste zakończenie XI edycji Konkursu Informatycznego Bóbr

10 marca 2017 roku o godzinie 11.00 w Auli naszego Wydziału odbędzie się uroczyste zakończenie XI edycji Konkursu Informatycznego Bóbr, połączone z wręczeniem dyplomów laureatom i finalistom.

Konkurs Bóbr ma zasięg międzynarodowy, popularyzuje myślenie algorytmiczne i programowanie wśród uczniów wszystkich etapów edukacyjnych. W tym roku w naszym kraju w konkursie wzięło udział ponad 15 tys. uczniów. 119 zostało laureatami. Wyróżniono 80 osób.

Organizatorami tegorocznej edycji Konkursu są: Wydział Matematyki i Informatyki, firma Learnetic oraz Oddział Kujawsko-Pomorski Polskiego Towarzystwa Informatycznego. W Konkurs zaangażowało się wiele firm z kraju zajmujących się edukacją informatyczną, które ufundowały nagrody dla laureatów.

Za przebieg konkursu w naszym kraju odpowiadają: prof. Maciej M. Sysło i dr Anna Beata Kwiatkowska. Duży udział w organizacji i merytorycznym przygotowaniu konkursu mają też mgr Bartosz Bieganowski, mgr Sebastian Ruszkowski i p. Sylwia Jędrzejewska — wszyscy z WMiI.

Szczegółowe informacje o Konkursie i programie uroczystości znajdują się na stronie polskiej: http://www.bobr.edu.pl i międzynarodowej: http://www.bebras.org/.

Uroczyste rozdanie certyfikatów z IBM SPSS Statistics

W dniu 9 marca (czwartek) o godz. 14:00 w sali S9 odbędzie się uroczyste rozdanie certyfikatów SPSS TECHNOLOGY JUNIOR EXPERT oraz SPSS TECHNOLOGY EXPERT studentom 3 roku matematyki i ekonomii oraz 4 roku matematyki sp. matematyka w ekonomii i finansach, którzy ukończyli w semestrze letnim 2015/2016 kurs w ramach przedmiotu Statystyka matematyczna. Serdecznie zapraszamy!

Grawitacja 2017

Dnia 11 marca 2017 w godzinach od 10:00 do 21:00 do wspólnego grania społeczność akademicką oraz sympatyków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wraz z rodzinami zapraszają: program "Absolwent UMK" i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Samorządem Studenckim WMiI UMK w Toruniu, Stowarzyszeniem Miłośników Gier i Fantastyki "Thorn" oraz sklepem GRAJFER - Strefa Gier. Grawitacja 2017 odbędzie się w budynku naszego Wydziału.

Wstęp na imprezę jest wolny dla wszystkich zainteresowanych. Drobna opłata pobierana jest jedynie w wypożyczalni gier (z opłaty zwolnieni są posiadacze Karty Absolwenta UMK, legitymacji studenta UMK i ucznia GiLA).

Na miejscu będzie działała wypożyczalnia gier planszowych i towarzyskich. Będzie można skorzystać z pomocy instruktorów i animatorów, którzy będą doradzać wybór gier, tłumaczyć zasady i udzielać porad w trakcie rozgrywek. Prowadzone będą pokazy i turnieje z nagrodami.

Szczegóły i regulamin imprezy na stronie: https://absolwent.umk.pl/grawitacja-2017

II Toruńskie Seminarium Kół Naukowych

W dniach 4-5 marca 2017 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu odbędzie się II Toruńskie Seminarium Kół Naukowych. Studenci Koła Naukowego Matematyków UMK w Toruniu oraz Koła Naukowego Matematyków UAM w Poznaniu wygłoszą referaty naukowe. Referat inauguracyjny wygłosi dr Robert Skiba, opiekun sekcji teoretycznej Koła Naukowego Matematyków UMK.

Pierwsza edycja Toruńskiego Seminarium Kół Naukowych odbyła się w kwietniu 2015 roku. Wówczas na WMiI UMK gościliśmy koła naukowe matematyków z Białegostoku oraz Poznania.

Nagroda w konkursie na prace magisterskie i dyplomowe

Praca magisterska p. Dominiki Pochylskiej „Konstrukcje klasyczne ślepych maswerków w kościele św. Jakuba na toruńskiej starówce” otrzymała I nagrodę w kategorii "Matematyka i Informatyka" w XXV edycji Konkursu na prace magisterskie i dyplomowe o tematyce  toruńskiej organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia (To Mi To). Gratulujemy!
Praca powstała pod opieką dr Bogumiły Klemp-Dyczek i prof. Zygmunta Pogorzałego.

Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce w Sali Mieszczańskiej Ratusza  dnia 27 lutego 2017 r. Więcej na stronie http://www.tomito.cba.pl/kontor.html.

Prof. Mariusz Lemańczyk zaproszony do wygłoszenia XXIV Wykładu im. Prof. Władysława Orlicza

Prof. dr hab. Mariusz Lemańczyk został zaproszony do wygłoszenia na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu XXIV Wykładu im. Prof. Władysława Orlicza pt. ,,O ortogonalności funkcji multyplikatywnych i ciągów deterministycznych w teorii ergodycznej". Wykład odbędzie sie 3 marca 2017 r. Wykład im. Prof. Władysława Orlicza odbywa się na WMiI UAM raz do roku. Do jego wygłoszenia są zapraszani matematycy, którzy przez swoje wybitne osiągnięcia zyskali uznanie środowiska matematycznego. Wykładowca otrzymuje specjalnie na tę okazję wybity medal pamiątkowy. Więcej szczegółów na stronie https://www.wmi.amu.edu.pl/pl/wyklady-im-wladyslawa-orlicza.

Zawody LXVIII Olimpiady Matematycznej

W dniach 24-25 lutego 2017 r. na naszym Wydziale odbywają się zawody II etapu LXVIII Olimpiady Matematycznej.

Zawody  każdego dnia rozpoczynają się o godzinie 9:00  i trwają pięć godzin, podczas których uczestnicy rozwiązują trzy zadania.

W zawodach udział bierze 47 uczniów. Organizacją zawodów na naszym Wydziale zajmuje się Komitet Okręgowy, któremu przewodniczy prof. dr hab. Grzegorz Bobiński. Sekretarzem jest dr Agnieszka Krause.

Więcej informacji na temat Olimpiady można znaleźć na stronie https://om.edu.pl/.

Zaproszenie na wystawę

Dziekan WMiI UMK zaprasza na otwarcie wystawy związanej z dziesiątą rocznicą zakończenia rozbudowy gmachu Wydziału, które odbędzie się w środę 22 lutego 2017 o godz. 11:15 w holu przed Aulą WMiI.
O lokalowych warunkach matematyki od początku istnienia UMK, historii gmachu przy ul. Chopina 12/18 oraz jego rozbudowie opowie prof. dr hab. Adam Jakubowski.

Konsul z Ambasady USA na UMK - spotkanie dla studentów

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Camp Counselors USA-Poland, partner Departamentu Stanu oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie z konsulem, panią Dianą Braun.

Pani Konsul:
- przedstawi wakacyjne programy wymiany oraz inne programy wymiany ze Stanami Zjednoczonymi skierowane dla studentów
- wyjaśni ułatwienia wizowe dla studentów oraz zasady i proces aplikacyjny
- odpowie na pytania i weźmie udział w dyskusji - Konsul mówi po polsku

Termin: 21 lutego 2017 r. (wtorek), godzina 12:30,
Miejsce: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wydział Prawa i Administracji

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na portalu facebook.

W spotkaniu wezmą udział studenci którzy uczestniczyli w programach wymiany ze Stanami, więc będzie okazja do zadawania pytań oraz uzyskania szczegółowych informacji.

Zawody XXIV Olimpiady Informatycznej

W dniach 14-16 lutego 2017 r. na naszym Wydziale odbędą się zawody II etapu XXIV Olimpiady Informatycznej. W zawodach weźmie udział 30 uczniów reprezentujących szkoły średnie z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Organizacją zawodów na naszym Wydziale zajmuje się Komitet Okręgowy, któremu przewodniczy prof. dr hab. Grzegorz Jarzembski.

Przez trzy dni zawodnicy będą musieli wykazać się umiejętnościami analizowania problemów algorytmicznych, ich specyfikowania, układania wydajnych algorytmów i implementowania ich w języku programowania wysokiego poziomu.

Zawody składają się z dwóch 5-godzinnych sesji programistycznych poprzedzonych 3-godzinną sesją próbną. Programy zawodników oceniane są automatycznie przez System Internetowy Olimpiady (SIO). Po każdej sesji przeprowadzana jest dyskusja, podczas której zawodnicy mogą przedstawić własne rozwiązania i zapoznać się z rozwiązaniami wzorcowymi zaproponowanymi przez autorów zadań.

Zawody II etapu odbędą się jednocześnie w 7 ośrodkach w Polsce. Najlepsi zawodnicy awansują do finału Olimpiady. Finaliści Olimpiady są przyjmowani w pierwszej kolejności na studia informatyczne we wszystkich najlepszych uczelniach w kraju. Spośród nich wyłoniona zostanie reprezentacja Polski na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną i inne międzynarodowe konkursy informatyczne.

 

Więcej informacji na temat Olimpiady można znaleźć na stronie www.oi.edu.pl.
 

Dwa wyróżnienia dla KNM w finale konkursu StRuNa 2016

27 stycznia 2017 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się uroczystość wręczenia nagród w szóstej edycji konkursu StRuNa. W finale konkursu Koło Naukowe Matematyków UMK otrzymało wyróżnienie w kategorii "Koło Naukowe Roku", zaś opiekun KNM, dr Robert Skiba, otrzymał wyróżnienie w kategorii "Opiekun Roku".

Koło było jednym z trzech kół naukowych z UMK, które dostało się do ostatniego etapu konkursu. Było jedynym kołem matematycznym w finale.

Gratulujemy!

Wyróżnienie w konkursie StRuNa 2016

Koło Naukowe Matematyków UMK zostało ponownie wyróżnione w konkursie StRuNa, uzyskując nominację do finału konkursu w kategorii "Koło Naukowe Roku". Nominowany został również opiekun KNM dr Robert Skiba - w kategorii "Opiekun Roku". Gratulujemy!
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w MNiSW w Warszawie 27 stycznia 2017 r.

Do ostatniego etapu konkursu StRuNa 2016 jury zakwalifikowało 25 zgłoszeń przesłanych przez 18 podmiotów. Strona programu StRuNa: http://www.struna.edu.pl/o-strunie.html

Seminarium Wydziałowe - wykład dra Janusza Zielińskiego

W ramach Seminarium Wydziału Matematyki i Informatyki UMK dr Janusz Zieliński wygłosi wykład pt. Cykliczne różniczkowania faktoryzowalne pierścieni wielomianów. Seminarium odbędzie się w środę 18.01.2017 w Auli WMiI (godzina rozpoczęcia 10:15). Serdecznie Zapraszamy!

Godziny rektorskie

Decyzją JM Rektora w czwartek 22 grudnia od godz. 13.00 obowiązywać będą godziny rektorskie. Piątek 23 grudnia jest w całości dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

Od 23 grudnia 2016 r. do 8 stycznia 2017 r. trwają na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika wakacje zimowe. Zajęcia dydaktyczne w nowym roku rozpoczną się w poniedziałek 9 stycznia.

Idą Święta!

Zespół dziekański Wydziału życzy wszystkim pracownikom, doktorantom i studentom radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2017.

Studenci Mikołaj Marciniak i Janusz Schmude ze stypendiami MNiSW

Studenci studiów II stopnia na kierunku matematyka naszego Wydziału: Mikołaj Marciniak i Janusz Schmude otrzymali stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za szczególne osiągnięcia. Gratulujemy!

Do ministra spłynęło ponad 1900 wniosków od rektorów uczelni o przyznanie stypendium za wybitne osiągnięcia. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoniono 76 doktorantów oraz 709 studentów, którzy otrzymają finansowe wsparcie. Wysokość wsparcia w przypadku studentów wynosi 15 000 zł.

Do Warszawy na hackathon "Wielkie Wyzwania Programistyczne"

W dniach 16-17 lutego 2017 (nastąpiła zmiana terminu!) ICM organizuje Hackathon "Wielkie Wyzwania Programistyczne" (WWP) adresowany do studentów, doktorantów i innych zainteresowanych.

W zmaganiach programistycznych mogą wziąć udział zespoły 2–4-osobowe.

Hackathon stanowi niecodzienną okazję do uruchomienia własnych aplikacji na komputerach dużej mocy. Uczestnicy będą pracowali na dużych zbiorach danych pochodzących z zasobów publicznych, a do uruchamiania zadań obliczeniowych wykorzystają infrastrukturę ICM (w tym system Okeanos – Cray XC 40 lub klaster x86 – Hydra).

Hackathon odbędzie się w Centrum Technologii ICM w Warszawie. Rozpocznie się rano w środę 4 stycznia 2017 r. i potrwa do wieczora w czwartek 5 stycznia. Uczestnikom zapewnia się catering oraz miejsce do odpoczynku. Zwycięzcy otrzymają nagrody.

Studenci biorący udział w Hackathonie mogą uzyskać zaświadczenie o zaliczeniu 30 godzin ćwiczeń z przedmiotu programowanie równoległe (3 punkty ECTS).

Wydarzenie objęte jest patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji elektronicznej.

Szerzej o wydarzeniu - pod adresem http://wwp.icm.edu.pl 

"Szlachetna Paczka" po raz szósty na Wydziale

Już po raz szósty Koło Naukowe Matematyków i Koło Zastosowań Matematyki WMiI UMK organizują zbiórkę dla potrzebującej rodziny w ramach ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka” (http://www.szlachetnapaczka.pl/). Akcja trwa od poniedziałku 28 listopada do piątku 9 grudnia 2016 r.

W koszach ustawionych naprzeciwko szatni zbierana jest żywność trwała, środki chemiczne i higieniczne, a także inne potrzebne rodzinie artykuły.

Szczególnie potrzebne są środki czystości (proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, szampon dla dzieci „Pinio 2 w 1”) oraz żywność (herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżem, warzywa w puszkach, płatki śniadaniowe, słodycze, soki owocowe, soki warzywne). Z większych przedmiotów- kołdra, ręczniki, pościel, poduszka, wersalka (obecne łóżko jest zarwane) oraz odzież (damskie spodnie i bluzki S/M 160 cm, dziewczęce bluzki, spodnie, swetry, rajstopy, koszulki i bluzy 116-122 cm, letnie buty rozm. 38, zimowe/przejściowe buty rozm. 30). Mile widziane będą również upominki dla poszczególnych członków rodziny (materiały do decoupage, wózek dla lalki, kosmetyki pielęgnacyjne). Ponadto rodzina potrzebuje artykułów szkolnych: bloków, papieru kolorowego, zeszytów, farbek, klejów, przyborów do pisania, plasteliny.

W piątek 9 grudnia o godz.12:00 w Klubie Studenckim będzie można pomóc przy pakowaniu zebranych produktów. Zapakowane prezenty zostaną przekazane do magazynu "Szlachetnej Paczki", skąd wolontariusze dostarczą je potrzebującej rodzinie.

Zapraszamy do uczestnictwa w akcji.

25 lat Internetu na UMK. O ówczesnym sprzęcie i oprogramowaniu

Fundacja Rozwoju Informatyki Wydziału Matematyki i Informatyki UMK serdecznie zaprasza na wykład dr. hab. Zbigniewa S. Szewczaka ,,25 lat Internetu na UMK. O ówczesnym sprzęcie i oprogramowaniu''. Wykład odbędzie się w piątek 25 listopada 2016 roku o godzinie 10.15 w sali S9 Wydziału Matematyki i Informatyki UMK, ul. Chopina 12/18.

Zaproszenie na uroczystość wręczenia dyplomów

Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza na uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów, która odbędzie się 26 listopada  2016 r.  o godz. 13.00 (sobota) w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki przy ul. Chopina 12/18.

Zapraszamy absolwentów wszystkich kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia.

W dniu uroczystości lub wcześniej prosimy o zgłoszenie się do dziekanatu (pokój  D219 oraz D221) w celu dopełnienia formalności administracyjnych: odbioru świadectwa dojrzałości oraz potwierdzenia odbioru dyplomu w księdze dyplomów. 26 listopada 2016 r. dziekanat Wydziału będzie czynny w godzinach 9:00 – 12:30.

Prosimy o zabranie ze sobą dokumentu tożsamości.

Seminarium Wydziałowe - wykład dra Andrzeja Mroza

W ramach Seminarium Wydziału Matematyki i Informatyki UMK dr Andrzej Mróz wygłosi wykład pt. Kategorie pochodne w teorii reprezentacji algebr i ich dyskretne niezmienniki. Seminarium odbędzie się w środę 16.11.2016 w Auli WMiI (godzina rozpoczęcia 10:15).

Rozpoczęcie Studiów Podyplomowych w zakresie Programowania Urządzeń Mobilnych

Uprzejmie informujemy, iż rozpoczęcie Studiów Podyplomowych w zakresie Programowania Urządzeń Mobilnych na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nastąpi 22 października 2016 roku (sobota).  O godz. 09:00 w sali L5 (II piętro) odbędzie się spotkanie inauguracyjne z kierownikiem studiów dr. Błażejem Zyglarskim.

Immatrykulacja I roku studiów niestacjonarnych

Uprzejmie informujemy, iż immatrykulacja studentów I roku studiów niestacjonarnych Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się 21 października 2016 roku (piątek) o godz. 15:00 w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki, ul. Chopina 12/18.

Bezpośrednio po immatrykulacji odbędzie się spotkanie z kierownikiem studiów niestacjonarnych, dr. Bartoszem Ziemkiewiczem.

Więcej informacji o studiach znajduje się na stronie http://www.mat.umk.pl/web/wmii/studia/studia-niestacjonarne

Kolejny sukces na Forum Młodych Mistrzów

Podczas XXII Forum Teleinformatyki (29-30.09.2016) - w ramach sesji Forum Młodych Mistrzów - zespół studentów naszego Wydziału w składzie: Maciej Sikorski, Tomasz Grzona, Bernadeta Rybicka, Szymon Domeracki, Szymon Kumorek (opiekun: mgr Maciej Koziński) zdobył nagrodę Rady Programowej Forum Teleinformatyki oraz nagrodę Oddziału Mazowieckiego PTI za prezentację "SimCor - interaktywne szkolenie przyszłych lekarzy". Gratulujemy!

 

Immatrykulacja studentów I roku

Uprzejmie informujemy, iż immatrykulacja studentów I roku Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się w dniu 1 października 2016 r. (SOBOTA) o godz. 12:00 w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki, ul. Chopina 12/18.
Bezpośrednio po uroczystości odbędzie się spotkanie organizacyjne z prof. dr. hab. Stanisławem Kasjanem - Prodziekanem ds. Studenckich oraz z przedstawicielami Samorządu.

 
Obecność na immatrykulacji oraz spotkaniu organizacyjnym z Prodziekanem i Samorządem jest obowiązkowa.
 
W dniach 30 września oraz 1 października 2016 roku prosimy zgłaszać się do Dziekanatu Wydziału Matematyki i Informatyki (pokój D219 lub D221 W ZALEŻNOŚCI OD KIERUNKU), w celu załatwienia formalności administracyjnych (m.in. odbiór legitymacji). Dziekanat będzie czynny w piątek od godz. 11:00 - 15:00, natomiast w sobotę w godz. 9.00-11.30.

Zebranie pracowników

W dniu 30 września 2016 r. (piątek) o godz. 10.15 w Auli WMiI odbędzie się zebranie pracowników Wydziału. Zapraszamy!

Studenci Wydziału Matematyki i Informatyki uhonorowani

Senat UMK przyznał wyróżnienie za osiągnięcie znaczącej pozycji w konkurencji międzynarodowej zespołowi studentów  w składzie: Aurelia Bartnicka, Ewelina Betlejewska, Bartosz Makuracki, Mikołaj Marciniak, Janusz Schmude. Ponadto, Januszowi Schmude Senat UMK przyznał tytuł najlepszego studenta UMK. Wyróżnienie i tytuł zostały przyznane za rok akademicki 2015/2016. Serdecznie gratulujemy!

 

Dr T. Klimsiak i dr J. Mederski laureatami stypendium dla wybitnych młodych naukowców

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał stypendia młodym wybitnym naukowcom, prowadzącym wysokiej jakości badania i posiadającym bogaty dorobek naukowy w skali międzynarodowej. W XI edycji konkursu laureatami tego prestiżowego stypendium zostało 168 wybitnych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Wśród lauretów znalazło się dwóch pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki UMK: dr Tomasz Klimsiak (obecnie IMPAN) oraz dr Jarosław Mederski. Serdecznie gratulujemy!

Młodzi Mistrzowie

Jury konkursu „Forum Młodych Mistrzów - Ekonomiczne aspekty informatyzacji państwa” odbywającego się w ramach „XXII Forum Teleinformatyki” zakwalifikowało do przedstawienia w finałowej sesji Młodych Mistrzów dwie prezentacje przygotowane przez studentów naszego Wydziału: SimCor - interaktywne szkolenie przyszłych lekarzy - zgłoszoną przez zespół w składzie: Maciej Sikorski, Tomasz Grzona, Bernadeta Rybicka, Szymon Domeracki, Szymon Kumorek (opiekun: mgr Maciej Koziński) oraz ParlaView - aplikacja webowa skierowana do wyborców oraz osób żywo zainteresowanych polityką - zgłoszoną przez zespół w składzie: Filip Domachowski, Karol Celmer, Michał Jakubiński, Janusz Jochim, Fryderyk Markiewicz (opiekun: dr Maciej Muszytowski z firmy Simplito). Gratulujemy!

„Forum Teleinformatyki” jest jedną z największych krajowych konferencji branży IT. Jej XXII edycja odbędzie się w dniach 29-30 września w Warszawie. Tegorocznym tematem przewodnim jest „Państwo w cyberprzestrzeni – od izolacji do współdziałania”.

W ramach Forum organizowana jest sesja Forum Młodych Mistrzów, skierowana przede wszystkim do studentów i doktorantów pracujących samodzielnie lub w ramach kół zainteresowań naukowych. Sesja odbywa się pod honorowym patronatem: Narodowego Banku Polskiego, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz prof. Jerzego Duszyńskiego, Prezesa Polskiej Akademii Nauk.

 

KLUCZ - nowy projekt na WMiI

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zakończyło ocenę formalno-merytoryczną po protestach wniosków złożonych w odpowiedzi na konkurs nr 1/PRK/POWER/3.1/2015, w ramach Działania 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. W efekcie  dofinansowanie na realizację (w wysokości 2 409 346,60 zł) uzyskał m.in. projekt „KLUCZ - Rozwój kluczowych kompetencji studentów kierunków ścisłych i technicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dla potrzeb gospodarki, społeczeństwa i rynku pracy” – Wydziałów: Chemii, Matematyki i Informatyki oraz Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Sukces studentów na międzynarodowych zawodach matematycznych w Błagojewgradzie (Bułgaria)

W dniach 25-31.07.2016 w Błagojewgradzie (Bułgaria) odbyły się 23. Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów uniwersytetów (IMC 2016) organizowane przez University College London oraz American University in Bulgaria. W tegorocznej edycji wzięło udział 320 studentów z Europy, Afryki, Azji i obu Ameryk. Uniwersytet Mikołaja Kopernika był reprezentowany przez troje studentów: Ewelinę Betlejewską, Mikołaja Marciniaka i Janusza Schmude.

Studenci WMiI UMK zdobyli następujące nagrody: Janusz Schmude (nagroda pierwszego stopnia), Mikołaj Marciniak (nagroda drugiego stopnia), Ewelina Betlejewska (wyróżnienie).

Podczas każdego z dwóch dni zawodów studenci mieli pięć godzin na rozwiązanie 5 zadań wybranych przez międzynarodowe jury. Nagrodę pierwszego stopnia otrzymywał student, który uzyskał co najmniej 52 punkty (na 100 możliwych do zdobycia).

Studentów do zawodów przygotowywali: dr Robert Skiba, mgr Bartosz Bieganowski oraz mgr Daniel Strzelecki, który był członkiem międzynarodowego jury. Wyjazd na zawody był częściowo finansowany przez MNiSW w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych!”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: imc-math.org.uk

Dr Piotr Kokocki laureatem V edycji konkursu w ramach programu Ministra pn. "Iuventus Plus"

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał  kwotę 15 milionów zł na finansowanie projektów młodych naukowców, do 35 roku życia, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy w zakresie publikacji o zasięgu międzynarodowym. Wśród nagrodzonych - jako jedyny przedstawiciel UMK - znalazł się dr Piotr Kokocki.

W V edycji konkursu wyłoniono 56 laureatów, których projekty uzyskały ocenę końcową nie mniejszą niż 86 pkt. Doktor Kokocki uzyskał 6. pozycję na liscie. W konkursie rozpatrzono 894 wnioski młodych naukowców.

Nagroda prezydenta Michała Zaleskiego dla studentów WMiI

23 czerwca 2016 w Urzędzie Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski wręczył nagrody zespołom studentów informatyki, które zwyciężyły w tegorocznej edycji Programowania Zespołowego.

 

Pierwszą nagrodę zdobył zespół w składzie: Bernadeta Rybicka, Szymon Domeracki, Tomasz Grzona, Szymon Kumorek i Maciej Sikorski, który przygotował projekt SimCor - symulator kardiologiczny wspomagający kształcenie studentów medycyny. Opiekunem zespołu jest mgr Maciej Koziński, a konsultantem merytorycznym dr n. med. Zofia Grąbczewska z Collegium Medicum UMK.

Drugą nagrodę zdobył zespół w składzie: Monika Czyrny, Patryk Stanicki, Przemysław Walczak, Piotr Włośniewski, Maciej Manista i Andrzej Gutowski, który przygotował projekt MORS - Miejski Organizator Ruchu Samochodowego. Aplikacja ta umożliwia wyszukiwanie wolnych miejsc parkingowych. Opiekunem zespołu jest mgr Michał Dudkiewicz.


Na stronach internetowych dostępne są liczne publikacje na ten temat:

http://www.um.torun.pl/pl/kreatywnosc-doceniona

http://www.toruntv.pl/movie/show?id=10028

http://bydgoszcz.tvp.pl/25897563/studenci-umk-nagrodzeni-za-wyjatkowe-aplikacje

http://www.umk.pl/wiadomosci/?id=20160623170309

http://torun.wyborcza.pl/torun/1,87119,20290729,mors-studentow-pomoze-kierowcom-zaparkowac-w-toruniu-foto.html#BoxLokToruImg

 

Kolokwium Wydziałowe - wykład dr Tatiany Shulman oraz prof. Piotra Hajaca - ODWOŁANE!

Wykład dr Tatiany Shulman (IMPAN) oraz prof. dr hab. Piotra Hajaca (IMPAN/University of New Brunswick) pt. There and back again: from the Borsuk-Ulam theorem to quantum spaces planowany na środę 15.06.2016, godzina rozpoczęcia 10:15, nie odbędzie się w zaplanowanym terminie.

Nie żyje Henryk Pawłowski

Z głębokim żalem informujemy, że w nocy z 10 na 11 czerwca 2016 zmarł Henryk Pawłowski – absolwent kierunku matematyka Wydziału Mat-Fiz-Chem UMK, uhonorowany tytułem profesora oświaty nauczyciel matematyki w IV Liceum Ogólnokształcącym i  Gimnazjum Dwujęzycznym nr 4 w Toruniu oraz w Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu. Członek komitetów olimpiad matematycznych (na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim). Henryk Pawłowski wykształcił kilkudziesięciu laureatów olimpiady matematycznej, a także medalistów olimpiad międzynarodowych. Był wychowawcą i pierwszym matematycznym mistrzem wielu pracowników i doktorantów naszego Wydziału, kolegą i przyjacielem.

Sukces w konkursie ABB IT Challenge 2016

Student naszego Wydziału Kamil Pociot wraz drużyną EllEd (w jej skład wchodziła jeszcze: Agnieszka Kolasińska - Uniwersytet Gdański) zajął I miejsce w 9. edycji konkursu ABB IT Challenge. Gratulujemy!

ABB IT Challenge to coroczny konkurs technologiczny organizowany przez Centrum Systemów Informatycznych ABB (ISDC).

Oceniana jest praca zespołowa, innowacyjny pomysł, techniczna umiejętność zaprojektowania rozwiązania odpowiadającego na realne potrzeby ludzi i zaprezentowanie planu wprowadzenia pomysłu w życie.

Learning – LevelUP to motyw przewodni tegorocznego konkursu. Celem było stworzenie projektu IT, który usprawni proces uczenia się dowolnej grupy osób.

Strona konkursu: http://new.abb.com/…/organizo…/konkurs-abb-it-challenge-2016

Prestiżowe nagrody matematyczne dla absolwenta WMiI UMK dr. Adama Kanigowskiego

Absolwent studiów matematycznych na WMiI UMK (rocznik 2012) dr. Adam Kanigowski (obecnie Penn State University) otrzymał tegoroczną nagrodę The International Stefan Banach Prize for a Doctoral Dissertation in the Mathematical Sciences za rozprawę doktorską zatytułowaną Własności ergodyczne gładkich potoków na powierzchniach. Ponadto, dr Kanigowski jest laureatem Nagrody PTM dla Młodych Matematyków za 2015 rok, którą otrzymał za cykl sześciu prac z zakresu teorii ergodycznej i teorii operatorów. Serdecznie Gratulujemy!!!

Wybory prodziekanów

Wydziałowa Komisja Wyborcza informuje, że na stanowiska prodziekanów Wydziału na kadencję 2016-2020 wybrani zostali:

 • na  stanowisko prodziekana ds. naukowych prof. dr hab. Krzysztof Frączek,
 • na stanowisko prodziekana ds. studenckich prof. dr hab. Stanisław Kasjan,
 • na stanowisko prodziekana ds. ogólnych dr Danuta Rozpłoch-Nowakowska

Wybory prodziekanów

Wydziałowa Komisja Wyborcza zaprasza na otwarte zebranie pracowników, doktorantów i studentów Wydziału poświęcone prezentacji kandydatów na prodziekanów, które odbędzie się 25 maja 2016 roku o godzinie 10:15 w Auli WMiI.

Komisja informuje, że kandydatami na stanowiska prodziekanów Wydziału na kadencję 2016-2020 są:

 • na  stanowisko prodziekana ds. naukowych prof. dr hab. Krzysztof Frączek,

 •  na stanowisko prodziekana ds. studenckich prof. dr hab. Stanisław Kasjan,

 •  na stanowisko prodziekana ds. ogólnych dr Danuta Rozpłoch-Nowakowska.

Bezpośrednio po powyższym spotkaniu w Sali Konferencyjnej WMiI odbędzie się posiedzenie Kolegium Elektorów Wydziału poświęcone wyborowi prodziekanów.

Z tego tytułu w dniu 25 maja w godzinach 10-12 obowiązywać będą godziny „dziekańskie”.

Zaproszenie dla studentów II roku matematyki studiów II stopnia (wszystkie specjalności)

W dniu 18 maja 2016 r. (środa) o godz. 12:15 w sali S4 odbędzie się zebranie informacyjne dotyczące staży dla studentów II roku II stopnia kierunku matematyka.

Staże będą finansowane w ramach projektu MOC – Wzrost kompetencji studentów kierunku matematyka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dla potrzeb gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.

Zapraszamy studentów matematyki wszystkich specjalności (II roku II stopnia).

Programowanie Zespołowe - wyniki prezentacji

Zakończyły się  prezentacje projektów zrealizowanych w ramach przedmiotu Programowanie Zespołowe w roku akademickim 2015/2016. Dopuszczonych do prezentacji zostało 11 zespołów. Wszystkie prezentujące się zespoły otrzymały zaliczenie przedmiotu.

Jury przyznało:
I miejsce zespołowi IV (opiekun mgr M. Koziński, konsultant merytoryczny dr n. med. Zofia Grąbczewska z Collegium Medicum UMK) za projekt "Sim Cor",
II miejsce zespołowi XI (opiekun mgr M. Dudkiewicz) za projekt "MORS - Miejski Organizator Ruchu Samochodowego",
III miejsce zespołowi X (opiekun dr M. Muszytowski) za projekt "Parlaview".

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia została przyznana zespołowi IV (opiekun mgr M. Koziński).

Fundacja Rozwoju Informatyki przyznała dodatkową nagrodę zespołowi IV (opiekun mgr M. Koziński).

Firma EXEA przyznała zespołowi VIII (opiekun mgr R. Zieliński) za projekt "Blind Order" nagrodę: bezpłatne wsparcie w EXEA SMART SPACE.

Zwycięzcom gratulujemy!

Transmisja z publicznych prezentacji projektów w Programowaniu Zespołowym

Zachęcamy do sledzenia wystapień zespołów studenckich - na żywo w Auli WMiI UMK lub w UMK TV: http://tv.umk.pl/#movie=3073

Studiujesz? Praktykuj!

Dofinansowanie w konkursie nr 2/SP/POWER/3.1/2015 STUDIUJESZ? PRAKTYKUJ! ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 uzyskał projekt Wydziału Matematyki i Informatyki UMK „MOC – Wzrost kompetencji studentów kierunku matematyka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dla potrzeb gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa” – o wartości ogółem 331 078,00 zł.

Celem głównym projektu jest wzrost kompetencji studentów ostatniego roku studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku Matematyka lub ich absolwentów w okresie 01.05.2016-31.12.2017 w wyniku odbycia przez nich wysokiej jakości 3-miesięcznych staży krajowych w wymiarze co najmniej 120 godzin miesięcznie.

Komisja rozpatrzyła i oceniła 369 wniosków o przyznanie dofinansowania, z czego 114 wniosków uzyskało ocenę pozytywną, zaś 95 z nich  wyznaczono do dofinansowania. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskał dofinansowanie na realizację 5 projektów.

Programowanie Zespołowe - publiczna prezentacja projektów studenckich

Zapraszamy na publiczną prezentację projektów studenckich wykonanych przez studentów III roku informatyki w ramach Programowania Zespołowego w roku akademickim 2015/2016. Prezentacja odbędzie się  12 maja 2016 r. w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki o  godz. 9:00. Szczegółowy program prezentacji:

09:00 – 09:15  Rozpoczęcie

09:15 – 09:40  Zespół    II:   „Park Bike”

09:40 – 10:05  Zespół    X:   „Parlaview”

10:05 – 10:30  Zespół   IV:   „Sim Cor”  

Przerwa

10:45 – 11:10  Zespół   VI:  „Gimme”

11:10 – 11:35  Zespół   XI:  „MORS – Miejski Organizator Ruchu Samochodowego”

11:35 – 12:00  Zespół   IX:  „Twoja szkoła”

Przerwa

12:30 – 12:55  Zespół      I:  „Alluminium”

12:55 – 13:20  Zespół  VII:  „Game Review Aggregator”

13:20 – 13:45  Zespół VIII:  „Blind Order”

Przerwa

14:00 – 14:25  Zespół    V:  ,,TEAM’’

14:25 – 14:50  Zespół   III:  „Opiekun”

 

Prezentacje będą transmitowane na żywo przez TV UMK pod adresem:

http://tv.umk.pl/

Jesteś za jednością UMK - podpisz apel!

Towarzystwo Miłośników Torunia  prowadzi akcję zbierania podpisów pod apelem o zachowanie integralności i autonomii UMK. Każdy kto uważa, że "pomysł podziału Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest szkodliwy dla uczelni, regionu i polskiej nauki" może poprzeć inicjatywę ToMiTo również na naszym Wydziale. Lista jest wyłożona w portierni.

Uwaga studenci ostatniego roku studiów! Zmiany w procedurze ukończenia studiów!

Z dniem 4 maja 2016 wchodzi w życie nowe zarządzenie Rektora w sprawie nadania tytułu zawodowego w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kluczowa zmiana, na którą zwracamy uwagę polega na tym, że procedura ukończenia studiów rozpoczyna się złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania (załącznik nr 1 do zarządzenia) a nie złożeniem wydrukowanych prac!

 

Zgodnie z par. 12 tego zarządzenia złożenie pracy w rozumieniu Regulaminu studiów UMK następuje w momencie zaakceptowania pracy w systemie APD przez promotora. W związku z tym, w przypadku studentów, którzy mają przedłużenie terminu do  18 maja 2016 roku (po studiach inżynierskich lub niestacjonarnych magisterskich) wniosek o wszczęcie procedury powinien zostać złożony najpóźniej do 10 maja, aby do 18 maja praca mogła być już zatwierdzona w APD.
W przypadku osób kończących studia licencjackie lub stacjonarne magisterskie,  wniosek należy złożyć nie później, niż 2 tygodnie przed planowanym terminem obrony. Dopiero po akceptacji przez promotora student powinien wydrukować pracę z systemu APD i złożyć ją w dziekanacie. Nowe zarządzenie wraz z załącznikami do wypełnienia dostępne jest pod adresem https://apd.umk.pl/documents/welcome/.

Po zakończeniu XVI Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Zakończył się XVI Toruński Festiwal Nauki i Sztuki (23-26 kwietnia 2016). W tej edycji na naszym wydziale odbyło się aż 9 imprez. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ich przygotowanie. Byli to m.in.

 • pracownicy wydziału: dr Michał Chlebiej, mgr Michał Dudkiewicz, dr Adrian Falkowski,  dr Agnieszka Goroncy, mgr Paweł Lebioda, mgr Grzegorz Marczak, dr Piotr Przymus, mgr Andrzej Rutkowski, dr Natalia Soja-Kukieła,  dr hab. Aleksander Zaigrajew, prof. UMK, dr Bartosz Ziemkiewicz, dr Błażej Zyglarski,
 • współpracownicy wydziału: mgr Michał Gasewicz, dr Krzysztof Rykaczewski,
 • doktoranci: mgr Bartosz Celmer, mgr Paweł Kmiecik, mgr Damian Kurpiewski, mgr Łukasz Matysiak, mgr Daniel Strzelecki, mgr Mateusz Topolewski, mgr Mateusz Wilk,
 • studenci: Joanna Domańska, Barbara Fischbach, Roman Gardziński, Kamil Górski, Tomasz Grzona, Marcin Gurtowski, Rafał Kaczorkiewicz, Jakub Kluczewski, Agata Kostrzewa, Gabriela Litwinko, Karol Mierzejewski, Łukasz Ogan, Martyna Patera, Przemysław Porbadnik, Janusz Schmude, Bartosz Stando, Mateusz Wieczorkowski,
 • uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi.

Na ręce pani Magdaleny Olszewskiej składam również podziękowania całej obsłudze  technicznej za gotowość do pomocy w każdym momencie trwania festiwalu oraz ciężką pracę, dzięki której wydział się tak wspaniale prezentował.

Imprezy zorganizowane na naszym wydziale spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem. Wśród wielu odwiedzających były dzieci ze szkoły podstawowej, gimnazjaliści, licealiści a także całe rodziny. Każdy znalazł dla siebie coś interesującego. Cieszą zwłaszcza słowa uznania i podziękowania, które otrzymaliśmy od naszych zwiedzających.

Dziękując jeszcze raz za tak udaną edycję festiwalu, już teraz zachęcam wszystkie osoby związane z naszym wydziałem do zgłaszania jesienią propozycji na XVII Toruński Festiwal Nauki i Sztuki.

dr Joanna Karłowska-Pik

Nagrody studentów WMiI UMK na międzynarodowych zawodach w Rosji

W dniu 24 kwietnia 2016 r. w Sankt Petersburgu (Rosja) odbyły się III Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów – 3rd North Countries Universities Mathematical Competition (NCUMC 2016). Wydział Matematyki i Informatyki UMK w zawodach reprezentowali studenci: Aurelia Bartnicka, Ewelina Betlejewska, Mikołaj Marciniak, Bartosz Makuracki (wszyscy zdobyli nagrodę trzeciego stopnia!) oraz Władysław Klinikowski.

W zawodach wzięło udział 130 studentów z ośmiu krajów (86 studentów rozwiązywało zadania na Uniwersytecie w Sankt Petersburgu, a 44 na macierzystych uczelniach - przez internet). Studenci WMiI UMK wzięli udział w internetowej wersji zawodów (wszyscy studenci rozwiązywali te same zadania). W klasyfikacji drużynowej (w wersji internetowej) w składzie: Aurelia Bartnicka, Ewelina Betlejewska oraz Mikołaj Marciniak Uniwersytet Mikołaja Kopernika uplasował się na czwartym miejscu (nagroda trzeciego stopnia). Polska była reprezentowana przez UJ i AGH w Krakowie oraz UMK Toruniu.

Studentów do zawodów przygotowywali dr Robert Skiba, mgr Daniel Strzelecki oraz mgr Bartosz Bieganowski.

Zaproszenie na wystawę

Zapraszamy pracowników i studentów Wydziału do zwiedzenia naszej wystawy, zorganizowanej wspólnie z Biblioteką Główną UMK, pod tytułem : "25 lat Kangura Matematycznego w Polsce". Wystawa znajduje się w galerii Wydziału.

Komitet Organizacyjny Konkursu "Kangur Matematyczny

Seminarium Wydziałowe - wykład dra Jarosława Mederskiego

W ramach Seminarium Wydziału Matematyki i Informatyki UMK dr Jarosław Mederski wygłosi wykład pt. Nieliniowe równania Maxwella. Seminarium odbędzie się w środę 27.04.2016 w Auli WMiI (godzina rozpoczęcia 10:15).

Plan tegorocznych imprez festiwalowych na WMiI

Poniżej podajemy szczegółowy plan imprez na WMiI organizowanych w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki - wraz z uwagami od organizatorów!

 • Cyfrowa feta: macierzy szczypta, na deser tekstura, czyli pikseli cała fura – wystawa interaktywna - dla każdego
  • Sobota 11:00 – 17:00 – są jeszcze miejsca dla grup zorganizowanych (obowiązują zapisy), odbiorcy indywidualni wstęp wolny (szczególnie polecamy godziny 12:30-14:40 i 15:30-17:00).
  • Niedziela 12:00 – 16:00 – są jeszcze miejsca dla grup zorganizowanych (obowiązują zapisy), odbiorcy indywidualni wstęp wolny (szczególnie polecamy ten termin).
  • Poniedziałek 9:00 – 14:00 – brak miejsc dla grup zorganizowanych, odbiorcy indywidualni wstęp wolny.
 • Kody kreskowe - czyli jak sprawić by komputer czytał ze zrozumieniem - dla młodzieży licealnej i dorosłych
  • Sobota 10:00 – 11:00,
  • Poniedziałek 9:00 – 11:00.

Zapisy dla grup zorganizowanych – są jeszcze wolne miejsca, odbiorcy indywidualni - wstęp wolny.

 • Magiczne programowanie dotykowe dla dzieci – dla dzieci ze szkoły podstawowej
  •  Sobota 11:00 – 17:00.

Wstęp wolny.

 • Matematyka - z niej magia wynika –dla dzieci ze szkoły podstawowej
  • Sobota 11:00 – 12:00 – obowiązują zapisy, wolne miejsca tylko dla odbiorców indywidualnych,
  • Poniedziałek 11:00 – 12:00 – brak wolnych miejsc.
 • Matematyka zewsząd tyka – dla dzieci ze szkoły podstawowej
  • Sobota 13:00 – 14:00 - obowiązują zapisy, wolne miejsca tylko dla odbiorców indywidualnych,
  • Poniedziałek 13:00 – 14:00 - obowiązują zapisy, wolne miejsca tylko dla odbiorców indywidualnych.
 • Projektowanie 3D i druk 3D dla każdego – dla młodzieży i dorosłych
  • Sobota 10:00 – 11:30 i 12:00 – 13:30,
  • Poniedziałek 10:00 – 11:30 i 12:00 – 13:30.

Brak wolnych miejsc.

 • Technika mikroprocesorowa dla każdego - dla młodzieży i dorosłych
  • Sobota 10:00 – 11:30 i 12:00 – 13:30 – obowiązują zapisy, wolne miejsca tylko dla odbiorców indywidualnych,
  • Poniedziałek 10:00 – 11:30 i 12:00 – 13:30 – brak wolnych miejsc.
 • Wiemy, co jesz, wiemy, co kupujesz - dla każdego
  • Sobota 11:00 – 15:00,
  • Niedziela 12:00 – 16:00,
  • Poniedziałek 10:00 – 14:00.

Zapisy dla grup zorganizowanych – są jeszcze wolne miejsca. Odbiorcy indywidualni – wstęp wolny.

 • Anatomia szyfrów – zostańmy łamaczami kodów – dla młodzieży gimnazjalnej, licealnej i dorosłych
  • Poniedziałek 10:00 – 12:00 i 12:15 – 14:15 – brak wolnych miejsc,
  • Wtorek 10:00 – 12:00 i 12:15 – 14:15 – obowiązują zapisy, wolne miejsca dla niedużych grup.

 

Szczegóły oraz kontakt do osób przyjmujących zapisy na stronie https://www.festiwal.torun.pl/program/

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki na Wydziale Matematyki i Informatyki

W dniach 23-25 kwietnia 2016 r. (sobota-poniedziałek) na naszym Wydziale odbywać się będą imprezy w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W tym roku zaakceptowano aż 9 imprez zgłoszonych przez Wydział, a dokładniej przez nauczycieli akademickich, pracowników LESK, doktorantów i studentów.

Imprezy organizowane na WMiI UMK w sobotę 23 kwietnia 2016 r.:

 • Cyfrowa feta: macierzy szczypta, na deser tekstura, czyli pikseli cała fura – wystawa interaktywna (11:00 do 17:00). Dla każdego
 • Kody kreskowe - czyli jak sprawić by komputer czytał ze zrozumieniem (10:00 do 11:00). Dla młodzieży licealnej i dorosłych
 • Magiczne programowanie dotykowe dla dzieci (11:00 – 17:00). Dla dzieci ze szkoły podstawowej
 • Matematyka - z niej magia wynika (11:00 – 12:00). Dla dzieci ze szkoły podstawowej
 • Matematyka zewsząd tyka (13:00 – 14:00). Dla dzieci ze szkoły podstawowej
 • Projektowanie 3D i druk 3D dla każdego (10:00 do 11:30, 12:00 – 13:30). Dla młodzieży i dorosłych
 • Technika mikroprocesorowa dla każdego (10:00 - 11:30, 12:00 – 13:30). Dla młodzieży i dorosłych
 • Wiemy, co jesz, wiemy, co kupujesz (11:00 do 15:00). Dla każdego

Zapraszamy!

Szczegóły dostępne na stronie https://www.festiwal.torun.pl/program/

Dziekan wybrany!

Prof. dr hab. Sławomir Rybicki, obecny Dziekan, dnia 13 kwietnia 2016 r. został wybrany na Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki na kadencję 2016-2020. Gratulujemy!

Sukces studentów na międzynarodowych zawodach matematycznych

W dniach 7-9 kwietnia 2016 studenci Wydziału: Janusz Schmude oraz Mikołaj Marciniak wzięli udział w 26. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "Vojtech Jarnik Mathematical Competition" organizowanych przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy). Janusz Schmude osiągnął znakomity wynik: zajął 6 miejsce oraz zdobył medal!  Jest to najlepszy wynik jaki studenci UMK osiągnęli w całej historii występów na zawodach organizowanych w Ostrawie. Mikołaj Marciniak zdobył  wyróżnienie. Gratulujemy!

Wyjazd na zawody był finansowany przez MNiSW w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych!”. Studentów do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba we współpracy z mgr. Danielem Strzeleckim oraz mgr. Bartoszem Bieganowskim.

W zawodach brało udział około 40 uniwersytetów z Europy, w tym 6 z Polski. Studenci podczas zawodów byli podzieleni na dwie kategorie: studenci I i II roku (kategoria I) oraz studenci III, IV i V roku (kategoria II). W pierwszej kategorii startowało 75 studentów, zaś w drugiej 79 studentów. Studenci WMiI UMK startowali w drugiej kategorii. W trakcie zawodów studenci w każdej kategorii musieli rozwiązać cztery zadania (mieli na to cztery godziny).

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://vjimc.osu.cz/

Z karty żałobnej

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 1 kwietnia 2016 roku zmarł - przeżywszy 21  lat - Kamil Szczodrowski, student pierwszego roku matematyki.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona 6 kwietnia 2016 r. o godz. 14:00 w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Płocku, później nastąpi wyprowadzenie zwłok do grobu.

Wybory dziekana

Wydziałowa Komisja Wyborcza informuje, że kandydatem na stanowisko dziekana Wydziału na kadencję 2016-2020 jest prof. dr hab. Sławomir Rybicki.
Jednocześnie Komisja zaprasza na otwarte zebranie pracowników, doktorantów i studentów Wydziału w celu prezentacji kandydata na dziekana, które odbędzie się w środę 13 kwietnia 2016 roku o godzinie 10:15 w Auli WMiI. Z tego tytułu w dniu 13 kwietnia w godzinach 10-12 obowiązywać będą godziny „dziekańskie”.
Bezpośrednio po powyższym spotkaniu w Sali Konferencyjnej WMiI odbędzie się posiedzenie Kolegium Elektorów Wydziału.

Inżynieria oprogramowania z punktu widzenia praktyka

W najbliższą środę (6 kwietnia 2016) o godzinie 10:15 w sali S9 (WMiI UMK) Krzysztof Gesciak (firma Nokia) wygłosi wykład nt. praktycznych aspektów inżynierii oprogramowania. Wykład - organizowany w ramach Programowania Zespołowego - przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów uczestniczących w PZ, ale koordynatorzy przedmiotu - dr Andrzej Kurpiel i dr Bartosz Ziemkiewicz - zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Życzenia Świąteczne

Zespół dziekański Wydziału Matematyki i Informatyki UMK życzy wszystkim pracownikom, studentom, doktorantom i sympatykom Wydziału radosnych Świąt Wielkiej Nocy.

Godziny rektorskie

W bieżącym tygodniu obowiązywać będą godziny rektorskie:

23 marca 2016 (środa) - od godziny 15:00,
24 marca 2016 (czwartek) - cały dzień.

Sukces studentów Wydziału Matematyki i Informatyki UMK w konkursie "Najlepsi z najlepszych!"

W dniu 15 marca 2016 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało rekomendowane do finansowania projekty w ramach pierwszej edycji konkursu „Najlepsi z najlepszych!". Jedynym projektem z naszej uczelni jest przyznany WMiI grant "Wzmocnienie potencjału naukowego studentów Wydziału Matematyki i Informatyki UMK poprzez udział w międzynarodowych zawodach matematycznych".

W ramach projektu studenci naszego Wydziału Janusz Schmude oraz Mikołaj Marciniak (obaj są laureatami programu "Generacja Przyszłości" w latach 2014-2015) będą mogli uczestniczyć w międzynarodowych zawodach matematycznych dla studentów, m.in. w International Mathematical Competition –  najbardziej prestiżowych akademickich zawodach matematycznych w Europie organizowanych przez University College London oraz American University w Bułgarii.

„Najlepsi z najlepszych!" to kontynuacja programu „Generacja Przyszłości". Obecny projekt będzie koordynowany na Wydziale przez dr. Roberta Skibę oraz mgr. Daniela Strzeleckiego.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/poznalismy-najlepszych-z-najlepszych.html

Szkoła przygotowawcza do wykładu im. Andrzeja Jankowskiego

W dniach 18-20 marca 2016 roku na naszym Wydziale odbędzie się szkoła przygotowawcza do XVIII Wykładu im. A. Jankowskiego.

PROGRAM

Sobota 19 marca:

09.15 – 10.00 S. R. Gal (outline m.in. o przestrzeniach konfiguracji)

10.20 – 11.05 M. Mroczkowski, Pierścień kohomologii czystej grupy warkoczy P_n

11.15 – 12.00 M. Stukow, Homologie grupy warkoczy B_n

12.30 obiad

14.00 – 14.45 P. Achinger

15.00 – 15.45 P. Achinger, (m. in. o Etale Cohomology)

Niedziela 20 marca:

09.15 – 10.00 S. Jackowski

10.15 – 11.00 A. Bojanowska (oboje o pracy Segala)

11.15 – 12.00 S. R. Gal (Appendix do pracy Segala)

12.05 – 12.50 P. Achinger (praca Farba-Wolfsona)

13.00 obiad

Bliższe informacje o szkole można znaleźć pod adresem: https://mat.ug.edu.pl/aktualnosci/wydarzenia/ajml-2016-szkola/.

Dzień liczby Pi

W dniu 16 marca 2016 r. (środa) na naszym Wydziale odbędzie się "Dzień liczby Pi", na który zaprosiliśmy młodzież i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych regionu.

Agenda spotkania:
10:30 - 10:35   Rozpoczęcie
10:35 - 11:20   Kłamstwo a statystyka, dr Krzysztof Jasiński
11:25 - 11:45   Prezentacja studenckich kół naukowych
11:50 - 12:25   Czy sztuczna inteligencja zagraża ludzkości?  dr Piotr Przymus, mgr Andrzej Rutkowski

 

Godziny rektorskie

W związku z wyborami Rektora UMK 10 marca (czwartek) od godz. 15:00 na całym Uniwersytecie obowiązywać będą godziny rektorskie.

Tego dnia o godz. 16:00 w Auli UMK rozpocznie się otwarte zebraniu elektorów Uniwersytetu, pracowników, doktorantów i studentów UMK, na którym odbędzie się prezentacja kandydata oraz wybory Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kadencję 2016-2020 r.

Sukces w konkursie "Moja Firma"

Mgr Michał Wojtyna, doktorant z naszego Wydziału, został laureatem Nagrody im. Stefana Mellera dla zwycięzcy konkursu „Moja Firma”, organizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK. Wyróżnienie zostało wręczone podczas pierwszego dnia #Welconomy Forum Gospodarcze w Toruniu. Gratulujemy!

Więcej na https://web.facebook.com/UniwersytetMikolajaKopernika/photos/a.10150097032379311.284767.100528444310/10154236641629311/?type=3&theater.

Uroczyste zakończenie X edycji Konkursu Informatycznego Bóbr

11 marca 2016 roku (piątek) o godzinie 11.00 w Auli naszego Wydziału odbędzie się uroczyste zakończenie X edycji Konkursu Informatycznego Bóbr, połączone z wręczeniem dyplomów laureatom i finalistom.

Konkurs Bóbr ma zasięg międzynarodowy, popularyzuje myślenie algorytmiczne i programowanie wśród uczniów wszystkich etapów edukacyjnych. W tym roku w naszym kraju wzięło udział w konkursie ponad 13 tys. uczniów, 130 zostało laureatami, wyróżniono 73 osoby.

Podczas uroczystości wykład: „Roboty, które nas słuchają” wygłosi prof. dr hab. Maciej M. Sysło, a po części oficjalnej nastąpi prezentacja robotów w foyer Auli.

Organizatorami tegorocznej edycji Konkursu są: Wydział Matematyki i Informatyki, firma Learnetic oraz Oddział Kujawsko-Pomorski Polskiego Towarzystwa Informatycznego. W Konkurs zaangażowało się wiele firm z kraju zajmujących się edukacją informatyczną, które ufundowały nagrody laureatom. Za przebieg konkursu w naszym kraju odpowiadają: prof. Maciej M. Sysło i dr Anna Beata Kwiatkowska. Duży udział w organizacji i merytorycznym przygotowaniu konkursu konkursu mają też mgr Bartosz Bieganowski, mgr Sebastian Ruszkowski i p. Sylwia Jędrzejewska – wszyscy z WMiI.

Szczegółowe informacje o Konkursie znajdują się na stronie polskiej: http://www.bobr.edu.pl i międzynarodowej: http://www.bebras.org/.

Sukcesy studentów Wydziału w „William Lowell Putnam Mathematical Competition"

W dniu 6 grudnia 2015 roku studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UMK po raz trzeci wzięli udział w europejskiej edycji międzynarodowych zawodów matematycznych „William Lowell Putnam Mathematical Competition". Nagrodę drugiego stopnia otrzymał Janusz Schmude, nagrodę trzeciego stopnia: Aurelia Bartnicka, Bartosz Makuracki, Mikołaj Marciniak, zaś wyróżnienia: Ewelina Betlejewska oraz Władysław Klinikowski. Gratulujemy!

Podczas zawodów studenci rozwiązywali 12 bardzo trudnych zadań na swoich macierzystych wydziałach. Zawody na naszym Wydziale zostały zorganizowane przez dr. Roberta Skibę (koordynator) oraz doktorantów: Bartosza Bieganowskiego, Mariusza Kanieckiego, Patryka Miziułę, Mateusza Topolewskiego oraz Daniela Strzeleckiego.

Konkurs WLPMC to zawody, w których od 1938 roku biorą udział studenci uniwersytetów amerykańskich i kanadyjskich. Od kilku lat zawody organizowane są również na uniwersytetach armeńskich, białoruskich, czeskich, estońskich, rosyjskich, turkmeńskich, ukraińskich oraz polskich. W tym roku Polskę reprezentowały UW, UJ, UAM oraz UMK wystawiając łącznie 53 studentów.

Seminarium Wydziałowe - wykład dra hab. Grzegorza Jarzembskiego, prof. UMK

W ramach Seminarium Wydziału Matematyki i Informatyki UMK dr hab. Grzegorz Jarzembski wygłosi wykład pt. Twierdzenie Łosia - 60 lat później. Seminarium odbędzie się w środę 09.03.2016 w Auli WMiI (godzina rozpoczęcia 10:15).

Wileńska matematyka

24 lutego 2016 r. o godz. 18.00 na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK odbędzie się Otwarte Spotkanie Klubu Profesorów im. Ludwika Kolankowskiego, na którym wykład "Matematyka na USB" wygłosi prof. Roman Duda.

Prelekcja odbędzie się w sali wykładowej VIII. To kolejne ze spotkań organizowanych we współpracy z Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które dotyczą źródeł tradycji UMK sięgających Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (1919-1939).

Źródło: http://www.umk.pl/wiadomosci/?id=20160223095747

Zaproszenie do BrainCode 2016

BrainCode (http://allegro.tech/braincode/) to jedyny w Polsce 24-godzinny hackathon odbywający się w pięciu miastach jednocześnie: w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Toruniu oraz Wrocławiu. Organizowany przez allegro.tech we współpracy z najlepszymi uczelniami w Polsce skierowany jest zarówno do nowicjuszy jak i do profesjonalistów.

To nie jest zwykły hackhaton, to wydarzenie, o którym się nie zapomina! Czas tworzenia nowych projektów, poznawania nowych ludzi, miejsce gdzie możesz dać upust pokładom wyobraźni oraz możliwość wspólnego stworzenia czegoś innowacyjnego!

Lubisz programować i realizować swoje pomysły, ale brak Ci specjalistycznej wiedzy i czasu? A może brak Ci zespołu z którym mógłbyś coś "zakodować"? BrainCode 2016 to idealne miejsce dla Ciebie, by bez ograniczeń i bez względu na technologie zrealizować swoje plany! Jedynym limitem jest czas - masz dobę!

Aplikacje i narzędzia stworzone podczas wydarzenia będą miały szansę wypłynąć na szerokie wody dzięki dodatkowej wiedzy biznesowo- technicznej, którą allegro.tech zapewni podczas trwania hackathonu.

Dołącz do nas w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Toruniu i Wrocławiu!

Zebranie wyborcze

Komisja Wyborcza Wydziału Matematyki i Informatyki zapraszają na zebranie wyborcze doktorantów mające na celu wybór 1 przedstawiciela do Rady Wydziału, które odbędzie się 10 lutego 2016 roku o godzinie 10:00 w Sali S3 lub, w przypadku braku kworum w pierwszym terminie, 10 lutego 2016 roku o godzinie 10:10 w Sali S3.

Wręczenie nagrody w Ministerstwie Cyfryzacji

29 stycznia br. na spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji min. Anna Streżyńska, szefowa resortu, wręczyła nagrody laureatom sesji „Forum Młodych Mistrzów - ekonomiczne aspekty informatyzacji państwa” XXI Forum Teleinformatyki. Nagrodę Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów Polskiej Akademii Nauk – w dziedzinie „Najlepiej wygłoszona (w sensie oratorskim) prezentacja” otrzymali studenci naszego Wydziału: Bartosz Górski, Kamil Górski, Marek Jabczyński – za „ExploringOwl - system do tworzenia i zarządzania wirtualnymi spacerami”.

Szczegóły (również zdjęcia) – na stronie ministerstwa: https://mc.gov.pl/aktualnosci/laureaci-sesji-forum-mlodych-mistrzow-ekonomiczne-aspekty-informatyzacji-panstwa

O przyznaniu nagrody informowaliśmy wcześniej w Aktualnościach. Opiekunem zespołu jest dr Piotr Przymus.

Zebranie wyborcze

Komisje Wyborcze Wydziałów Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Matematyki i Informatyki zapraszają na zebranie wyborcze nauczycieli akademickich nieposiadających tytułu naukowego profesora ani stopnia naukowego doktora habilitowanego mające na celu wybór 1 przedstawiciela do Senatu, które odbędzie się 3 lutego 2016 roku o godzinie 10:00 w Auli WMiI lub, w przypadku braku kworum w pierwszym terminie, 3 lutego 2016 roku o godzinie 10:10 w Auli WMiI.

Zebrania wyborcze

Wydziałowa Komisja Wyborcza zaprasza na wydziałowe zebrania wyborcze mające na celu wybór przedstawicieli do Kolegium Elektorów oraz Rady Wydziału na kadencję 2016-2020, które odbędą się 27 stycznia 2016 roku.

 • Zebranie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi mające na celu wybór 1 przedstawiciela do Rady Wydziału, które odbędzie się 27 stycznia 2016 roku o godzinie 9:00 w Sali Konferencyjnej WMiI lub, w przypadku braku quorum w pierwszym terminie, 27 stycznia 2016 roku o godzinie 9:10 w Sali Konferencyjnej WMiI.
 • Zebranie nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy profesora lub stopień doktora habilitowanego mające na celu wybór 5 elektorów do Kolegium Elektorów, które odbędzie się 27 stycznia 2016 roku o godzinie 10:00 w Sali Konferencyjnej WMiI lub, w przypadku braku quorum w pierwszym terminie, 27 stycznia 2016 roku o godzinie 10:10 w Sali Konferencyjnej WMiI.
 • Zebranie nauczycieli akademickich nieposiadających tytułu naukowego ani stopnia doktora habilitowanego mające na celu wybór 2 elektorów do Kolegium Elektorów oraz 5 przedstawicieli do Rady Wydziału, które odbędzie się 27 stycznia 2016 roku o godzinie 11:00 w Sali Konferencyjnej WMiI lub, w przypadku braku quorum w pierwszym terminie, 27 stycznia 2016 roku o godzinie 11:10 w Sali Konferencyjnej WMiI.

„Skołuj projekt” - konkurs dla Studenckich Kół Naukowych UMK

Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici organizuje trzecią edycję konkursu „Skołuj projekt” skierowanego do Studenckich Kół Naukowych. Do wygrania: 2500 zł na realizację projektu o charakterze naukowo-społeczno-promocyjnym.

Wcześniejszymi laureatami zostały: „PIT - Pozytywnie Informujący Tramwaj”, przygotowany przez SKN Klub Dziennikarza oraz „I Fizyczno-fizyczna Olimpiada” Studenckiej Sekcji SPIE.

Projekt należy przesłać do 14 lutego 2016 r. na adres mailowy: fundacja@umk.pl z dopiskiem: „SKOŁUJ PROJEKT 3!”.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie:
http://www.fundacja.umk.pl/oferta/skoluj-projekt3

Kolokwium Wydziałowe - wykład dra Bartłomieja Dydy

Serdecznie zapraszamy na wykład dra Bartłomieja Dydy (Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej) pt. Ułamkowe nierówności Hardy'ego, który odbędzie się w ramach Kolokwium Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. Wykład odbędzie się w środę 13.01.2016 w Auli WMiI, godzina rozpoczęcia 10:15.

Życzenia Świąteczne

Zespół dziekański Wydziału Matematyki I Informatyki życzy wszystkim pracownikom, doktorantom i studentom radosnych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2016.

Zaproszenie na uroczystość wręczenia dyplomów

Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza na uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów, która odbędzie się 9 stycznia  2016 r.  o godz. 14.00 (sobota) w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki przy ul. Chopina 12/18.

Zapraszamy absolwentów wszystkich kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia.

W dniu uroczystości lub wcześniej prosimy o zgłoszenie się do dziekanatu (pokój  D219 oraz D221) w celu dopełnienia formalności administracyjnych: odbioru świadectwa dojrzałości oraz potwierdzenia odbioru dyplomu w księdze dyplomów. 9 stycznia 2016 r. dziekanat Wydziału będzie czynny w godzinach 9:00 – 13:30.

Prosimy o zabranie ze sobą dokumentu tożsamości.

Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2015/2016 dla naszych studentów

Wśród tegorocznych laureatów stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest troje studentów naszego Wydziału reprezentujących kierunek matematyka. Nagrodzeni zostali: Aurelia Bartnicka, Martyna Patera i Janusz Schmude. Serdecznie gratulujemy!

Za wybitne osiągnięcia nagrodzono 744 studentów i 79 doktorantów z całego kraju. W przypadku studentów stypendium wynosi 15 tys. zł, a dla doktorantów – 25 tys. zł.

Zaproszenie na seminarium otwarte w ramach projektu WZROST

We wtorek, 15 grudnia 2015 roku o godzinie  10:15 w Sali Konferencyjnej Wydziału odbędzie się seminarium  otwarte - po raz ostatni organizowane w ramach projektu WZROST.

Nasz Wydział mocno zaangażował się w realizację części dotyczącej  nowoczesnych metod nauczania - udało się m. in. włączyć do działań  prawie wszystkie wydziały UMK. Wielu naszych wykładowców prowadziło  zajęcia, ale również było uczestnikami kursów i konkursu.  Koordynatorem całego projektu WZROST na UMK jest prof. dr hab.  Grzegorz Jarzembski, zaś działaniami zadania "Uczelniany system szkoleń i kursów z nowoczesnych metod nauczania" na WMiI koordynuje dr Maria  Berndt-Schreiber.

Podczas seminarium zostaną wręczone dyplomy laureatom oraz finalistom  piątej, ostatniej edycji konkursu  NMN (Nowoczesne Metody Nauczania)  na najlepsze, elektroniczne materiały dydaktyczne i odbędą się  prezentacje wybranych, zwycięskich materiałów.

Na seminarium zapraszają organizatorzy, pisząc m.in.:
Będzie to również okazja do podsumowania pięciu lat działań i dyskusji  nad przyszłością e-nauczania na UMK. Obecność na seminarium  potwierdziła Pani Prorektor, prof. dr hab. Beata Przyborowska.
Mamy nadzieję, że tradycja seminariów otwartych przetrwa również po projekcie.

Bardzo liczymy na Państwa obecność na seminarium, o ile jest to  możliwe. Prosimy o zarejestrowanie swojej obecności na stronie  http://www.rsei.umk.pl/semrej do dnia 11 grudnia 2015 roku. Na stronie  tej znajdą Państwo również plakat z programem seminarium.

Łączę pozdrowienia,
dr Anna Beata Kwiatkowska
Sekretarz konkursu NMN

Pozytywna ocena instytucjonalna Wydziału

Polska Komisja Akredytacyjna przyznała naszemu Wydziałowi pozytywną ocenę instytucjonalną (Uchwała Nr 888/2015 Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 19 listopada 2015 r. w sprawie oceny instytucjonalnej na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika).

Kryteria odnoszące się do strategii rozwoju i prowadzenia badań naukowych otrzymały ocenę „wyróżniająco”, natomiast kryteria dotyczące: wewnętrznego systemu zapewniania jakości, celów i efektów kształcenia na studiach doktoranckich i podyplomowych oraz systemu ich weryfikacji, zasobów kadrowych, materialnych i finansowych, współpracy krajowej i międzynarodowej, systemu wsparcia studentów i doktorantów oraz przepisów wewnętrznych normujących proces zapewnienia jakości kształcenia – otrzymały ocenę „w pełni”.

Następna ocena działalności Wydziału powinna nastąpić w roku akademickim 2021/2022.

Przypominamy, że utworzona 1 stycznia 2002 r. Polska Komisja Akredytacyjna (wówczas pod nazwą Państwowa Komisja Akredytacyjna) jest jedyną w Polsce prawnie umocowaną instytucją zajmującą się oceną jakości kształcenia. Więcej na  http://www.pka.edu.pl/pka/kompetencje/.

Zaproszenie na spotkania PLSSUG oraz Toruń JUG

15 grudnia 2015 (wtorek) w godz. 17:00-20:00 w sali S3 odbędzie się spotkanie PLSSUG, zaś 16 grudnia 2015 (środa) w godz 18:00-20:00 w sali S9 - spotkanie Toruń JUG. Zapraszamy!

Plan spotkania PLSSUG:

 • Stefan Woliński – “Użytkownicy i uprawnienia w SQL Server”
 • Dariusz Ostrowski – “Dynamiczny kod SQL”
 • Tomasz Raczycki – “Buffer Pool Extension”
 • Rafał Suchorski – “Darmowe narzędzia, które przydadzą się każdemu DBA”

Jeśli czas pozwoli:

 • Rafał Suchorski – “In-Memory OLTP”


Strona spotkania: http://plssug.org.pl/…/8-spotkanie-plssug-bydgoszcz-i-torun/ (rejestracja na stronie: http://www.meetup.com/PLSSUG/events/227163218/). Rolę koordynatora z ramienia Wydziału pełni dr Jerzy Białkowski.

Plan spotkania Toruń JUG:

 • Jarosław Pałka - "W gąszczu grafów, czyli jak zostać bohaterem swoich danych w Neo4j"

Więcej na: http://torun.jug.pl/news/2015/12/07/spotkanie-18/. Rolę koordynatora z ramienia Wydziału pełni dr Marek Nowicki.

Miejskie stypendia dla naszych studentów

Dwoje studentów z naszego Wydziału: Aurelia Bartnicka i Janusz Schmude otrzyma w roku akademickim 2015/2016 stypendium w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego. Gratulujemy!

Zgodnie z zasadami Miejskiego Programu Stypendialnego wśród warunków ubiegania się o stypendium przez studentów wyższych roczników jest uzyskanie w ostatnim roku studiów średniej ocen nie niższej niż 4,7 oraz prowadzenie w ostatnich dwóch latach akademickich działalności naukowej lub artystycznej mogącej wnieść znaczący wkład w rozwój nauki lub sztuki.

Uroczystość wręczenia stypendiów odbędzie się dzisiaj (3 grudnia 2015) o godz. 17.00 w Sali Kominkowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza w Toruniu (ul. Rynek Staromiejski 7).

Akcja "Szlachetna Paczka"

Już po raz piąty Koło Naukowe Matematyków i Koło Zastosowań Matematyki WMiI UMK organizują zbiórkę dla potrzebującej rodziny (https://drive.google.com/file/d/0B3qcqXbmRUMedUxhSHJpYlc4RnM/view?usp=sharing ) w ramach ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka” (http://www.szlachetnapaczka.pl/). Akcja trwa od piątku 27 listopada do piątku 11 grudnia. Zapraszamy do uczestnictwa!

W koszach ustawionych naprzeciwko szatni zbierana jest żywność trwała, środki chemiczne i higieniczne, a także inne potrzebne rodzinie artykuły (por. https://docs.google.com/forms/d/1fHkFT7ZeiOe0Yx3hb__4sUAKwMTbBrU3ZgXtky4A-Mk/viewform). Szczególnie potrzebne są środki czystości (proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów, pieluchy Pampers w rozmiarze 4+, 5, chusteczki nawilżane, żel do kąpieli dla niemowląt, SUDOCREM) oraz żywność (herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżem, warzywa w puszkach, ser, płatki śniadaniowe). Z większych przedmiotów- kołdra, koc, ręczniki, pościel, poduszka, sofa (brakuje miejsca do siedzenia) oraz odzież (damska kurtka zimowa XXL 160 cm, damskie spodnie XXL 160 cm, damskie swetry XXL 160 cm, damskie bluzy XXL 160 cm, męskie spodnie XXL 176 cm, męskie bluzy XXL 176 cm, męskie spodnie L 170 cm, męskie bluzy L 170 cm, męskie T-shirty L 170 cm, chłopięce spodnie 134 cm, chłopięce T-shirty 134 cm, chłopięce dresy 125 cm, chłopięce spodnie 125 cm, chłopięca bluza 125 cm, chłopięca bluza rozpinana 7 lat, chłopięcy dres 7 lat, chłopięce spodnie 7 lat, adidasy męskie 45, młodzieżowe trapery 43, chłopięce trapery 39, 33, 32, 26-27). Mile widziane będą również upominki dla poszczególnych członków rodziny (damska, owocowa woda zapachowa, męska woda toaletowa, gra komputerowa dla nastolatka, Lego Technic, Monster Truck lub samochód sterowany, maskotka Furby, pluszak do spania lub samochód). Ponadto rodzina potrzebuje artykułów szkolnych: bloków, papieru kolorowego, zeszytów, farbek, klejów, nożyczek, przyborów do pisania, plasteliny, plecaka, piórnika.

W piątek 11 grudnia o godz. 12:00 w Klubie Studenckim będzie można pomóc przy pakowaniu zebranych produktów. Zapakowane prezenty zostaną przekazane do magazynu "Szlachetnej Paczki", skąd wolontariusze dostarczą je potrzebującej rodzinie.

Grant badawczy NCN dla pracowników WMiI w ramach konkursu OPUS 9

Projekt badawczy ,,Geometryczne i homologiczne problemy teorii reprezentacji algebr''  zespołu badawczego kierowanego przez dra hab. Grzegorza Bobińskiego, prof UMK został zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu OPUS 9 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Gratulujemy!

Więcej informacji na temat wyników konkursów NCN można znaleźć na stronie http://ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2015-11-16-opus9-preludium9-sonata9

 

Zaproszenie na 17. spotkanie Toruń JUG

W środę 25 listopada 2015 w godzinach 18:00-20:00 w sali S9 (WMiI UMK) odbędzie się 17. spotkanie Toruń JUG.

W programie wystąpienia:

 • Dominik Przybysz: "Na co czekamy w Javie 9"
 • Paweł Kapała: "Clojure okiem neofity"

Wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie: http://torun.jug.pl/news/2015/11/15/spotkanie-17/

Na naszym Wydziale regularnie odbywają się spotkania trzech zawodowych grup programistycznych: TJUG, TGD.NET i PLSSUG zrzeszających użytkowników i pasjonatów Javy, platformy .NET, MS SQL-Servera oraz powiązanych technologii.

Spotkania mają charakter otwarty i przeznaczone są zarówno dla społeczności akademickiej jak i profesjonalistów z firm regionu (programistów, administratorów, kierowników zespołów, projektantów systemów, testerów oprogramowania). Koordynatorami spotkań są pracownicy Wydziału: dr Błażej Zyglarski i dr Jerzy Białkowski.

 

— 100 Items per Page
Wyświetlanie 1 - 100 z 483 rezultatów.