Aktualności Aktualności

Wpisy oznaczone tagiem nowy .

Special Workshop on Nonlinear Analysis, Juliusz Schauder Medal Awarding Ceremony

Dzisiaj na Wydziale rozpoczynają się Specjalne Warsztaty Nieliniowej Analizy. Podczas warsztatów, które potrwają do 23 maja - we wtorek o godz. 10:00 - odbędzie się uroczystość wręczenia Medalu im. Juliusza Schaudera za rok 2017. Laureatem Medalu Schaudera  został profesor Edward Norman Dancer z Uniwersytetu w Sydney, Australia, w uznaniu dla jego osiągnięć w dziedzinie analizy nieliniowej, teorii równań różniczkowych i ich zastosowań.

Medal Schaudera, za wybitne wyniki  naukowe oraz wkład w analizę nieliniową i jej zastosowania, przyznawany co dwa lata, ustanowiło Centrum Badań Nieliniowych im. J. P. Schaudera w Toruniu.Obecna edycja jest trzecią z kolei.
 
Wykłady odbywać się będą w Auli Wydziału. Program jest dostępny pod adresem: https://www.schaudermedal2018.mat.umk.pl/program;jsessionid=1D45079F4FCE4311C1C9C1163CF8DAB5

III Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dziekana WMiI

Turniej odbędzie się w sobotę 26 maja br. w budynku Wydziału. Formuła otwarta turnieju umożliwia udział każdemu, bez względu na wiek, bądź kategorię szachową. 

Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem tmczar@mat.umk.pl, zaś szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie eria.org.pl.

Turniej rozpocznie się o godzinie 10:00 i do tej godziny przyjmowani będą chętni uczestnicy (do wyczerpania miejsc).

Zapraszamy!

Programowanie zespołowe na Niestacjonarnych Studiach Informatyki - prezentacja projektów

W dniu 26 maja 2018 r. (sobota) w Auli Wydziału odbędzie się prezentacja projektów wykonanych przez studentów III roku Niestacjonarnych Studiów Informatyki w ramach przedmiotu Programowanie zespołowe.

Program prezentacji:

10:00 – 10:15  Rozpoczęcie
10:15 – 10:45  Zespół II :  „Co zjeść”
10:45 – 11:15  Zespół I  :  „e-WareHouse”

Wyniki prezentacji Programowania Zespołowego 2017/18

Zakończyły się prezentacje projektów zrealizowanych w ramach przedmiotu Programowanie Zespołowe w roku akademickim 2017/2018. Do prezentacji zostało dopuszczonych 11 zespołów. Wszystkie prezentujące się zespoły otrzymały zaliczenie przedmiotu.
 
Jury przyznało trzy równorzędne nagrody ufundowane przez Dziekana WMiI.
 
W kategorii ,,Technologia'' nagrodę zdobył zespół VI za projekt ,,Arrange''. W skład zespołu wchodzili: Kamil Bojarski, Artur Nasiadko, Mariusz Dzikowski, Paweł Stabla i Arkadiusz Staśczak. Opiekunem zespołu był mgr Michał Dudkiewicz.
 
W kategorii ,,Potencjał biznesowy'' nagrodę zdobył również zespół VI.
 
W kategorii ,,Potencjał społeczny'' nagrodę zdobył I za projekt DreamSpeak. W skład zespołu wchodzili: Dawid Bruzdowski, Jakub Marchlewski, Małgorzata Duszyńska i Anna Widła. Opiekunem zespołu był dr Grzegorz Marczak.
 
Nagroda Fundacji Rozwoju Informatyki przyznana została zespołowi XII za projekt ,,HabiDrive''. W skład zespołu wchodzili: Krzysztof Paczkowski, Michał Rewers, Adrian Mikołajczak, Grzegorz Paczkowski, Paweł Graboś i Ewelina Ossowska. Opiekunem zespołu był mgr Maciej Koziński.
 
Zwycięzcom gratulujemy!

Godziny rektorskie

W związku z juwenaliami w czwartek 17 maja 2018 r. od godz. 15:00 będą obowiązywać godziny rektorskie. Piątek 18 maja 2018 r. będzie w całości wolny od zajęć dydaktycznych.

Programowanie zespołowe - prezentacja projektów

W dniu 17 maja 2018 r. (czwartek) w Auli Wydziału odbędzie się prezentacja projektów wykonanych przez studentów III roku Informatyki w ramach przedmiotu Programowanie zespołowe.

Program prezentacji:

08:30 – 08:45  Rozpoczęcie
08:45 – 09:15  Zespół V      :  „briskarp”
09:15 – 09:45  Zespół II      :  „GamePub”
09:45 – 10:15  Zespół XI     :  „TeatrVR”    
Przerwa
10:30 – 11:00  Zespół III     :  „emeet.io”
11:00 – 11:30  Zespół VIII   :  „KeepCars”
11:30 – 12:00  Zespół XII    :  „HabiDrive”
12:00 – 12:30  Zespół IX     :  „FitPet”
Przerwa
13:00 – 13:30  Zespół VI     :  „Arrange”
13:30 – 14:00  Zespół X      :  „PingPoint”
14:00 – 14:30  Zespół VII   :  „Monitoring Mierników Analogowych”
14:30 – 15:00  Zespół I        :  „DreamSpeak”

 

Stypendium Rektora UMK

Prof. dr hab. Sławomir Rybicki, dziekan naszego Wydziału (udział procentowy: 100%) za publikację Symmetric Liapunov center theorem for minimal orbit w Journal of Differential Equations 265 (3), (2018), s. 752-778, Impact Factor ISI: 1.988, punktacja MNiSW: 45.000 otrzymał stypendium Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za wysoko punktowane publikacje naukowe. Nasze gratulacje!

Jeszcze raz: Dzień liczby pi

Dnia 14 marca 2018 r., w związku z światowym "Dniem liczby pi" - tradycyjnie już - obchodziliśmy to wydarzenie na naszym Wydziale. 11 kwietnia 2018 r. zorganizowaliśmy drugą edycję tego wydarzenia. Na Wydziale gościliśmy uczniów szkół regionu (Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Nakle nad Notecią, IV LO w Toruniu i VIII LO w Toruniu).

Program:

 • Co się dzieje ze światłem w lustrzanych pomieszczeniach? prof. dr hab. Krzysztof Frączek
 • Czy sztuczna inteligencja zagraża ludzkości? dr Piotr Przymus i mgr Andrzej Rutkowski

Część gości została zaproszona do zwiedzania Wydziału. Oprowadzanie organizowane jest dzięki wielkiemu zaangażowaniu: Samorządu studenckiego, doktorantów (którzy przygotowali prezentacje), pracowników Biblioteki WMiI oraz LESK (m. in. zwiedzanie Muzeum informatyki).  

Oglądaj zdjęcia.

W środę obchodziliśmy 25. rocznicę powstania Wydziału

W środę 25 kwietnia 2018 r. świętowaliśmy 25. rocznicę powstania naszego Wydziału.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10:15 w Auli Wydziału. Uroczystość otworzył prof. dr hab. Sławomir Rybicki, dziekan WMiI UMK.

Program wydarzenia:                     
godz. 10:20–11:05 - wykład dr Bogumiły Klemp-Dyczek pt. "O początkach matematyki na UMK";
godz. 11:10–11:55 - wykład prof. Marka Nasieniewskiego pt. "Działalność naukowa prof. Stanisława Jaśkowskiego";
godz. 12:25–13:10 - wykład prof. dr. hab. Daniela Simsona, dziekana Wydziału w latach 1993-1996 i 1996-1999 pt. "Matematyka toruńska dawniej i dziś";
godz. 13:10–13:40 - przemówienia gości.
 

Kurs maturalny 2017/2018 zakończony

W dniu 26.04.2018 odbyło się spotkanie kończące tegoroczną edycję kursów maturalnych na WMiI. Zajęcia trwały od listopada i prowadzone były przez studentów specjalności nauczycielskich: Natalię Trojanowską, Jakuba Wojtasika i Bartka Osenkę oraz doktoranta Kamila Palusińskiego - w ramach działalności Koła Naukowego Matematyków UMK. Podkreślmy, że była to praca w ramach wolontariatu!

Oto słowa prowadzących: "Podczas czwartkowych wieczornych spotkań rozwiązaliśmy kilkaset zadań maturalnych z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Zajęcia dały możliwość powtórki materiału przed zbliżającym się egzaminem maturalnym.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną pracę i zaangażowanie. Życzymy satysfakcjonujących wyników na majowym egzaminie, nie tylko z matematyki i pomyślnej realizacji planów po ukończeniu szkoły średniej!"

Nagrody dla studentów WMiI UMK na międzynarodowych zawodach matematycznych w Ostrawie i Sankt-Petersburgu

W dniach 11-14 kwietnia 2018 r. studenci Wydziału Matematyki i Informatyki w składzie: Karolina Wojtyniak, Patrycja Tkaczuk, Kamil Dunst, Władysław Klinikowski oraz Mikołaj Marciniak wzięli udział w 28. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "Vojtech Jarnik Mathematical Competition" organizowanych przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy).  Mikołaj Marciniak zdobył wyróżnienie. Opiekunem studentów na zawodach był mgr Daniel Strzelecki.
Chwilę później - w dniach 21-23 kwietnia 2018 r. - Karolina Wojtyniak, Kamil Dunst, Władysław Klinikowski oraz Mikołaj Marciniak reprezentowali Wydział Matematyki i Informatyki w 5. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych  "5th North Countries Universities Mathematical Competition (University ITMO)", które odbyły się w Sankt-Petersburgu (Rosja). Karolina Wojtyniak, Kamil Dunst oraz Mikołaj Marciniak zdobyli nagrody II stopnia.  Opiekunem studentów na zawodach był dr Robert Skiba.

Gratulujemy!

Zakończył się 18. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

W dniach 21-24 kwietnia 2018 gościliśmy na naszym wydziale ponad 600 osób, które wzięły udział w wykładach, wystawach, warsztatach oraz grach organizowanych w ramach 18. TFNiS.

To - jakże udane - przedsięwzięcie swój sukces zawdzięcza wysiłkowi wielu osób. Na tej liście są:

 • dr Krzysztof Ciesielski z UJ, który zechciał do nas przyjechać z Krakowa i wygłosić dwa wykłady poświęcone historii matematyki,
 • dr Bogumiła Klemp-Dyczek, dr Natalia Soja-Kukieła, mgr Aurelia Dymek, mgr Maurycy Rzymowski i mgr Piotr Górny, którzy przygotowali wystawę "Przestrzeń Polska",
 • dr Krzysztof Rykaczewski, dr Piotr Przymus, mgr Andrzej Rutkowski, dr Michał Chlebiej, mgr Jakub Kluczewski, mgr Damian Kurpiewski, którzy zorganizowali coroczny hit festiwalowy, czyli wystawę interaktywną "Dzień z życia piksela",
 • dr Bartosz Ziemkiewicz i mgr Mateusz Topolewski - twórcy gry miejskiej, dzięki której zwiedzający mogli odkryć niektóre tajemnice budynku WMiI,
 • mgr Daniel Strzelecki, mgr Bartosz Bieganowski i - ponownie - mgr Aurelia Dymek, dr Bartosz Ziemkiewicz, mgr Mateusz Topolewski oraz mgr Piotr Górny, którzy przygotowali i nadzorowali escape room "Twierdza szyfrów", którego opuszczenie było prawdziwym wyzwaniem,
 • dr Alicja Jaworska-Pastuszak i mgr Kamil Palusiński, którzy przygotowali i prowadzili warsztaty origami 3d - pracę ich zespołu będzie można podziwiać w sali S3 do końca semestru,
 • dr Adrian Falkowski, który przygotował i prowadził warsztaty poświęcone metodzie Monte Carlo,
 • studenci, bez których pomocy w poprowadzenie części imprez byłoby niemożliwe,
 • pracownicy dziekanatu, LESK i obsługi, którzy udzielali wsparcia organizacyjnego,

 i przede wszystkim

 • dr Joanna Karłowska-Pik, na której barkach spoczęła odpowiedzialność za całokształt wydarzenia i która, po raz kolejny sprawdziła się znakomicie w roli koordynatora TFNiS na WMiI.

Do albumu ze zdjęciami.

 

Zmarł doc. dr hab. Jerzy Kotas

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 18 kwietnia 2018 r. zmarł doc. dr hab. Jerzy Kotas.

Docent Jerzy Kotas urodził się dnia 5 kwietnia 1932 r. w Nowym Młynie (powiat Włocławek). Był uczniem prof. Stanisława Jaśkowskiego, autorem wielu prac naukowych z zakresu logiki matematycznej. Na UMK w Toruniu pracował od 1 września 1957 r. do przejścia na emeryturę tj. do 30 września 1997 r. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk matematycznych w zakresie logiki matematycznej uzyskał 22 marca 1972 r. na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. Systemy logiczne z implikacjami a teorie quasi-implikatywnych algebr. Przez wiele lat kierował Zakładem Logiki Matematycznej, a potem Zakładem Logiki i Geometrii.

Uroczystości pogrzebowe w poniedziałek 23 kwietnia 2018 r. rozpoczną się o 10:30 w kościele WNMP w Toruniu (ul. Marii Panny 2), w tym Msza o godz. 11:00. Po niej pogrzeb na Centralnym Cmentarzu Komunalnym.

Dr Krzysztof Rykaczewski i mgr Michał Meina ze Złotym Medalem Targów Wynalazczości INNOVA Valencia 2018

Wynalazek dr. Krzysztofa Rykaczewskiego oraz mgr. Michała Meiny pt. "Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka" zdobył Złoty Medal Targów Wynalazczości INNOVA Valencia 2018. Gratulujemy!

Opracowany system potrafi zlokalizować w czasie rzeczywistym dowolną osobę i docelowo został przygotowany z myślą o strażakach, którzy - uczestnicząc w akcjach ratowniczo-gaśniczych - potrzebują nowoczesnych lokalizatorów w celu poprawy bezpieczeństwa oraz polepszenia koordynacji działań przeciwpożarowych.

Wynalazek składa się z urządzenia oraz algorytmu. Układ, umieszczony w bucie, na bieżąco zbiera dane z sensorów inercyjnych (akcelerometru, żyroskopu i magnetometru). Autorski algorytm przetwarza dane w systemie wbudowanym oraz realizuje poprawki położenia w celu ustalenia wiernej pozycji osoby.

Dr Rykaczewski pracuje jako asystent w Zakładzie Baz Danych Wydziału Matematyki i Informatyki UMK, a mgr Michał Meina jest zatrudniony w Katedrze Informatyki Stosowanej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

W tegorocznej edycji targi zgromadziły rozwiązania ponad 160 wystawców z całego świata. W ramach Konkursu Eureka międzynarodowe jury przyznało 20 medali oraz 5 nagród specjalnych w kilku kategoriach.

Więcej na temat wynalazku i autorów znajduje się na stronie: https://www.umk.pl/wiadomosci/?id=25255

Stypendium Rektora UMK za wysoko punktowane publikacje naukowe

Dr Anna Gołębiewska otrzymała stypendium Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za wysoko punktowane publikacje naukowe - za publikację Bifurcations from the orbit of solutions of the Neumann problem w "Calculus of Variations and Partial Differential Equations", Vol. 57 no. 1, 2018, Impact Factor ISI: 1.532, punktacja MNiSW: 45.000 (udział procentowy: 100%). Gratulujemy!

Poprzednio na naszym Wydziale stypendia takie otrzymali prof. dr hab. Sławomir Rybicki i dr Łukasz Mikulski.

VII Kongres Młodych Matematyków Polskich

W dniach 20-23 września 2018 r. na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się VII Kongres Młodych Matematyków Polskich. Nasz Wydział jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Więcej o kongresie na: http://7kmmp.umcs.lublin.pl/

Stypendium Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Mgr Daniel Strzelecki uzyskał roczne stypendium doktoranckie przyznawane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Gratulujemy!
Celem Programu Naukowych Stypendiów Doktoranckich Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest zachęcenie wybitnych stypendystów pomostowych do rozwijania wiedzy i kontynuowania studiów na poziomie doktorskim, a tym samym przyczynienie się do rozwoju młodego pokolenia naukowców.

Nagrodą jest roczne stypendium naukowe w wysokości 18 000 zł. Wśród 10 nagrodzonych w roku akademickim 2017/2018 jest 4 doktorantów z UMK.

Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Mikołaj Marciniak, student matematyki - najlepszy student naszego Wydziału w roku akademickim 2016/17, otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Gratulujemy!

Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymało 27 studentów i 4 doktorantów UMK.

— 100 Items per Page
Wyświetlanie 18 rezultatów.