Aktualności

Nie żyje prof. Bogdan Bojarski
24 grudnia 2018

Poniżej przekazujemy wiadomość od prof. Pawła Strzeleckiego, Dziekana WMIM UW:

Szanowni Państwo,
z głębokim żalem i smutkiem informuję, że właśnie się dowiedziałem, że dziś rano zmarł Profesor Bogdan Bojarski.

Był świetnym matematykiem, zajmował się równaniami różniczkowymi cząstkowymi; po roku 1960 stworzył w Warszawie szeroką, silną szkołę osób zajmujących się tym działem matematyki. Wychował wielu innych matematyków. W latach 1970-1981 był dyrektorem Instytutu Matematyki UW, a w latach 1986-2002 - dyrektorem IM PAN. Twierdzenie Ahlforsa-Bersa-Bojarskiego o rozwiązaniach równania Beltramiego zostanie po nim na zawsze.

Dla mnie jego śmierć niesie ze sobą także akcent osobisty: był opiekunem mojej pracy magisterskiej i promotorem mojej pracy doktorskiej. Podczas jego wykładów na tablicy zwykle panował anegdotyczny chaos, który zapewne pamięta wielu nieco starszych członków naszej wydziałowej społeczności. Ja w tym chaosie odnalazłem zaproszenie do matematyki i wiele wskazówek na temat tego, co w niej ważne.

Paweł Strzelecki
Dziekan WMIM

PS: Nie wiadomo na razie, kiedy będzie pogrzeb Prof. Bojarskiego - przekażemy tę informację wszystkim Państwu, gdy do nas dotrze.


HR EXCELLENCE IN RESEARCH

Zaczęli na WMiI Zaczęli na WMiI

Image Image Image

Konferencje na Wydziale

Special Workshop on Nonlinear Analysis, Juliusz Schauder Medal Awarding Ceremony

W dniach 21-23 maja 2018 roku odbyły się na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK Specjalne Warsztaty Nieliniowej Analizy
Podczas warsztatów odbyła się uroczystość wręczenia Medalu im. Juliusza Schaudera za rok 2017. Laureatem Medalu Schaudera w roku 2017 został profesor Edward Norman Dancer z Uniwersytetu w Sydney, Australia, w uznaniu dla jego osiągnięć w dziedzinie analizy nieliniowej, teorii równań różniczkowych i ich zastosowań. Medal Schaudera, za wybitne wyniki naukowe oraz wkład w analizę nieliniową i jej zastosowania, przyznawany co dwa lata, ustanowiło Centrum Badań Nieliniowych im. J. P. Schaudera w Toruniu. 
Edycja 2018 była trzecią z kolei. 
 
Więcej o laureacie i warsztatach pod adresem: https://www.schaudermedal2018.mat.umk.pl

Studiuj u Nas Studiuj u Nas

Image Image Image Image Image Image Image

 

 

Strefa kandydata

Projekt MOST

Projekt PROM

szkolenia.umk.pl