"Docenili ten nowy gmach"

Nowy gmach Wydziału Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu otrzymał Grand Prix w konkursie "Budowa na Medal Pomorza i Kujaw 2007".

image

Nagrodzona nowa część Wydziału Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu mieści się przy ul. Chopina 12/18 / Fot. Jacek Smarz

Nagrodę przyznano w kategorii "budownictwo użyteczności publicznej - szkolnictwo". Od 1996 roku konkurs organizuje go Pomorsko-Kujawska Izba Budownictwa.

Przypomnijmy, że nowa część Wydziału Matematyki i Informatyki UMK przy ul. Chopina 12/18 została uroczyście oddana do użytku podczas tegorocznego Święta Uczelni 19 lutego. Budowę rozpoczęto we wrześniu 2005 roku, zakończono w grudniu 2006. W nowym skrzydle o łącznej powierzchni około 5817 mkw. znalazła się sala wykładowa na 350 miejsc, kompleks 10 specjalizowanych laboratoriów, sala konferencyjna dla Regionalnego Studium Edukacji Informatycznej z zapleczem techniczno-administracyjnym, 40 pokoi do pracy dla pracowników Wydziału i Studium wraz z zapleczem technicznym, zaplecze dla niepełnosprawnych (podjazdy, winda, toalety, przystosowane laboratoria), hole i łączniki komunikacyjne, a także parking i ogrodzenie.

Inwestycja była warta prawie 16 milionów złotych. Na tę kwotę złożyły się pieniądze z Unii Europejskiej przyznane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (75 procent), z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego (16,21 proc.), z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (4,40 proc.) oraz z budżetu UMK (4,39 proc.).

W nowym gmachu na uwagę zasługuje wyposażenie trzech laboratoriów Regionalnego Studium Edukacji Informatycznej w nowoczesny sprzęt firmy Cisco, "Galeria Wydziału Matematyki i Informatyki" - hol komunikacyjny, będący jednocześnie miejscem ekspozycji prac pracowników i studentów Wydziału Sztuk Pięknych, a także "amfiteatr" przy nowej auli Wydziału.

Marek Nienartowicz, Nowości, Sobota, 6 Października 2007