Witaj na stronie Koła Matematyki Stosowanej!

Znajdziesz tutaj informacje o naszej działalności, aktualną listę członków oraz strony naszych większych wydarzeń. Jeśli chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie zajrzyj do zakładki Kontakt i napisz na jeden z podanych tam maili.

Członkowie KMS

Konferencja Dwumian

23-25 marca 2018 r.

W przedostatni weekend marca uczestniczyliśmy w Studenckiej Konferencji Zastosowań Matematyki Dwumian, która odbywała się na Wydziale MiNI Politechniki Warszawskiej. Podczas konferencji można było posłuchać wykładów w ramach dwóch ścieżek tematycznych: statystyki i inżynierii danych oraz zastosowań matematyki w naukach technicznych i przyrodniczych. Organizatorom dziękujemy za miłą atmosferę, a prelegentom za merytoryczne i profesjonalnie przygotowane wykłady. 

Sukcesy opiekuna KMS

22 marca 2018 r.

Dowiedzieliśmy się, że dr Krzysztof Rykaczewski (opiekun naszego Koła) i mgr Michał Meina z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK zdobyli Złoty Medal Targów Wynalazczości @INNOVA 2018 w Walencji za wynalazek skonstruowany z myślą o wspieraniu strażaków w akcjach ratunkowych. Serdeczne gratulacje!!

Spotkanie KMS w nowym semestrze

19 marca 2018 r.

Spotkanie w ten dzień poprowadziła dla nas Karolina Finc, która wygłosiła prezentację o zastosowaniach matematyki w badaniach ludzkiego mózgu. Karolina na co dzień pracuje jako asystent naukowy w Interdyscyplianarnym Centrum Nowoczesnych Technologii, gdzie zajmuje się badaniem plastyczności ludzkiego mózgu z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Poniżej znajdziecie kilka słów od Karoliny na temat prezentacji:

“Mózg jest najbardziej złożonym oraz najmniej poznanym organem człowieka, dlatego wiedza z zakresu zastosowań matematyki jest niezbędna dla zrozumienia zasad jego funkcjonowania. Najbardziej interesują mnie zmiany w organizacji sieci ludzkiego mózgu pod wpływem doświadczenia, a do ich analizy wykorzystuję metody zaczerpnięte z teorii grafów. Na spotkaniu odpowiem w jaki sposób zbierane i analizowane są przez nas dane neuroobrazowe oraz jakie wyniki udało nam się do tej pory uzyskać.”

Hackathon TFNiS 2018

17 marca 2018 r.

Tego dnia na naszym Wydziale odbył się Hackathon Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki 2018, na którym przygotowywane są instalacje, które w trakcie festiwalu 21-23 kwietnia będziecie mogli oglądać na WMiI. Zapraszamy Was do obejrzenia przygotowanych projektów w przedostatni weekend kwietnia!

Zimowa sesja roku 2017/2018

29 stycznia 2018 r.

Na czas sesji zimowej i przerwy międzysemestralnej musimy zawiesić swoją działalność. Niemniej jednak, wszystkim życzymy zdanych egzaminów i powrotu na nasze spotkania już 26 lutego!

Styczniowe spotkanie KMS

16 stycznia 2018 r.

W nowym roku wróciliśmy z jeszcze większym zapałem i spotkaliśmy się z naszym opiekunem naukowym, dr Krzysztofem Rykaczewskim, który opowiedział nam o pracy Data Scientista. Rozmawialiśmy m.in. o tym czy jest to ciekawa ścieżka kariery po matematyce, na jakie przedmioty i zagadnienia powinniśmy zwrócić uwagę na studiach jeśli interesuje nas taka praca, a także jakich narzędzi Data Scientist używa w swojej pracy. Mieliśmy także okazję posłuchać o konkretnych projektach, w których dr Rykaczewski miał okazję brać udział.

Święta Bożego Narodzenia

19 grudnia 2017 r.

Nasze pierwsze KMS-owe Święta Bożego Narodzenia spędziliśmy w miłym gronie członków Koła Naukowego Informatyków przy pizzy i przy planszówkach. Poniżej znajdziecie także nasze życzenia dla Was i Waszych rodzin:

Święta Bożego Narodzenia to magiczne chwile pełne niemierzalnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Święta jednoczą nas i powodują, że zbiegamy do punktów, które najbardziej kochamy. Z tej okazji chcemy życzyć Wam radości z tego czasu, bez(kresu) prezentów oraz uśmiechu na twarzy przy wspólnym ubieraniu biegunowej choinki Sierpińskiego bombkami Kleina i grafem łańcucha choinkowego. Wesołych Świąt!

Spotkanie z TZMO S.A.

15 grudnia 2017 r.

Na zaproszenie Zakładu Statystyki Matematycznej i Analizy Danych UMK uczestniczyliśmy dziś w spotkaniu z przedstawicielem TZMO S.A. Poniżej znajduje się krótki opis wydarzenia:

"Serdecznie zapraszam na seminarium statystyczne, na którym pracownicy firmy TZMO S.A. zaprezentują zagadnienia, jakimi zajmują się w firmie.

Tytuł referatu: Modelowanie matematyczne w służbie wyzwań i szans zmieniającego się rynku.
Opis: Potrzeba jaką widzimy to podniesienie kompetencji pracowników w zakresie umiejętności analitycznych, systematyczności w poszukiwaniu nowych rozwiązań i elastyczności myślenia. Kluczowym wyzwaniem jest połączenie analizy przyczynowo-skutkowej z analizą statystyczną/matematyczną. Aspekt analizy przyczynowo-skutkowej jest niezmiernie istotny, bo to on zapewnia poprawność użycia narzędzi statystycznych czy matematycznych."

Kolejne spotkanie KMS

12 grudnia 2017 r.

Dziś odbyło się spotkanie KMS, które poprowadził dr Piotr Przymus. Dr Przymus opowiadał nam o sposobach analizowania wielowymiarowych szeregów czasowych. Bardzo dziękujemy!

Opis spotkania: Forecasting models that utilize multiple predictors are gaining popularity in a variety of fields. In some cases they allow constructing more precise forecasting models, leveraging the predictive potential of many variables. Unfortunately, in practice we do not know which observed predictors have a direct impact on the target variable. Moreover, adding unrelated variables may diminish the quality of forecasts. Thus, constructing a set of predictor variables that can be used in a forecast model is one of the challenges in forecasting. This will be an introductory talk to this topic

Wypełnij naszą ankietę

10 grudnia 2017 r.

Z racji tego, że chcemy, abyście byli częścią naszej małej społeczności, musimy wiedzieć czy tematyka oraz godzina naszych spotkań Wam odpowiada. Z tego względu zdecydowaliśmy się stworzyć krótką ankietę dot. właśnie tych tematów. Będziemy
wdzięczni jeżeli wypowiecie się w niej i sprawicie, że nasza praca będzie Wam bliższa.

Link do formularza: https://goo.gl/forms/YuVOmGNpnV0CElZ52

Pierwsze spotkanie w roku akademickim 2017/2018

28 listopada 2017 r.

Na naszym pierwszym spotkaniu mieliśmy okazję wysłuchać Pani dr Joanny Karłowskiej-Pik, która opowiedziała nam o zastosowaniu sieci neuronowych w kryminalistyce. Zyskaliśmy też wielu nowych członków, którzy, mamy nadzieję, zostaną z nami na długo. Na kolejnym spotkaniu widzimy się już 12 grudnia! :)

 

---

Sieci neuronowe w kryminalistyce

Nowoczesne metody eksploracji danych znajdują coraz to szersze zastosowania. Są już powszechnie wykorzystywane w nauce, biznesie czy przemyśle opartym o nowe technologie. Trafiły nawet do kryminalistyki, gdzie na podstawie zebranego na miejscu przestępstwa materiału genetycznego próbuje się ustalić cechy sprawcy. Celem wystąpienia jest wprowadzenie słuchaczy w zagadnienia danych genetycznych i sposobów ich analizy, w tym szczególnie metody walidacji krzyżowej oraz sieci neuronowych.

Wyjazd do Będlewa

26 listopada 2017 r.

W dniach 24-26 listopada wraz z członkami Koła Naukowego Matematyków UMK uczestniczyliśmy w konferencji Małe Horyzonty, która odbyła się w Ośrodku Badawczo-Konferencyjnym IM PAN w Będlewie. Podczas konferencji wysłuchaliśmy wielu ciekawych wykładów, w tym wykładu Prodziekana ds. Naukowych WMiI UMK, prof. dra hab. Krzysztofa Frączka, który opowiadał o podstawowych pojęciach teorii ergodycznej oraz własnościach ergodycznych bilardowych układów dynamicznych. Serdecznie dziękujemy organizatorom z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wykładowcom za produktywny weekend!

Zarząd KMS wybrany

21 listopada 2017 r.

Na pierwszym spotkaniu Walnego Zgromadzenia KMS został wybrany nowy Zarząd. W skład zarządu weszły:
1. Zuzanna Kwiatkowska jako Przewodnicząca KMS,
2. Martyna Schläpfer jako Wiceprzewodnicząca KMS,
3. Edyta Jaczyńska jako Sekretarz KMS.
Serdecznie gratulujemy!

Nowy opiekun KMS

20 listopada 2017 r.

Miło nam poinformować, że opiekunem Koła Matematyki Stosowanej został dr Krzysztof Rykaczewski. Dra Rykaczewskiego możecie kojarzyć jako prowadzącego takich przedmiotów jak Sieci Neuronowe czy Przetwarzanie Masywnych Zbiorów Danych, ponieważ zarówno zawodowo jak i prywatnie jest pasjonatą Data Science i Big Data. Gratulujemy i życzymy mu samych sukcesów na stanowisku Opiekuna KMS!