Aktualności

Witamy na stronie KNM UMK

Witamy na stronie Koła Naukowego Matematyków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Możesz tu znaleźć bierzące informacje z kalendarium wydarzeń koła KNM.

Ponadto można nas znależć na naszej stronie facebooka.

                                                                                                     

Medal studenta WMiI UMK na międzynaroodwych zawodach matematycznych w Ostrawie 

8 kwietnia 2017

Medal studenta WMiI UMK na międzynarodowych zawodach matematycznych w Ostrawie

W dniach 29.03-01.04.2017 studenci Wydziału: Ewelina Betlejewska-Szulc, Władysław Klinikowski, Janusz Schmude oraz Mikołaj Marciniak wzięli udział w 27. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "Vojtech Jarnik Mathematical Competition" organizowanych przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy). Janusz Schmude osiągnął bardzo dobry wynik i zdobył medal!

W zawodach brało udział około 39 uniwersytetów z Europy, w tym 7 z Polski. Studenci podczas zawodów byli podzieleni na dwie kategorie: studenci I i II roku (kategoria I) oraz studenci III, IV i V roku (kategoria II). W pierwszej kategorii startowało 69 studentów, zaś w drugiej 79 studentów. Studenci WMiI UMK startowali w drugiej kategorii. W trakcie zawodów studenci w każdej kategorii musieli rozwiązać cztery zadania (mieli na to cztery godziny).

Studentów do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba. Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatorów zawodów.

                                                                                                     

Sukcesy studentów koła KNM w zawodach William Lowell Putnam Competition

8 marca 2017

W dniu 4 grudnia 2016 roku studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UMK po raz czwarty wzięli udział w europejskiej edycji międzynarodowych zawodów matematycznych „William Lowell Putnam Mathematical Competition". Nagrodę pierwszego stopnia zdobył Janusz Schmude, nagrodę drugiego stopnia zdobył Mikołaj Marciniak, zaś wyróżnienia: Zbigniew Ankowski , Ewelina Betlejewska-Szulc oraz Władysław Klinikowski.  

W trakcie zawodów uczestnicy mieli do rozwiązania 12 bardzo trudnych zadań w dwóch etapach: sześć zadań w sesji porannej (3h) oraz sześć zadań (3h) w sesji popołudniowej (procedura weryfikacji rozwiązań i ustalenia końcowych wspólnych wyników trwa około trzech miesięcy). Zawody na naszym Wydziale zostały zorganizowane przez dr. Roberta Skibę (koordynator) oraz doktorantów: Aurelię Bartnicką, Bartosza Bieganowskiego, Sebastiana Ruszkowsiego, Daniela Strzeleckiego oraz Mateusza Topolowskiego.

Polska podczas zawodów była reprezentowana przez pięć uczelni: UW, UJ, UMK, UAM oraz AGH. Wyżej wymienione uczelnie z Polski wystawiły w sumie 38 studentów. Konkurs WLPMC to zawody, w których od 1938 roku biorą udział studenci amerykańskich i kanadyjskich uniwersytetów. Od kilku lat zawody organizowane są również w Europie (Armenia, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Estonia, Ukraina,  Rosja, Słowacja, Finlandia, Turkmenistan). W 2016 roku Uczelnie z Europy wystawiły łącznie 241 zawodników. 

Zdjęcia z zawodów można obejrzeć w galerii.

                                                                                                     

II Toruńskie Seminarium Kół Naukowych  

3 marca 2017

W dniach 4 - 5 marca 2017 roku na naszym Wydziale odbędzie się II Toruńskie Seminarium Kół Naukowych. W jego ramach członkowie Koła Naukowego Matematyków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Koła Naukowego Matematyków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłoszą referaty dotyczące różnorodnych dziedzin matematyki. Program Seminarium jest nastepujący:

   Sobota

13:00

13:10

Rozpoczęcie

13:10

13:40

dr Robert Skiba

"Wprowadzenie do stopnia topologicznego"

13:50

14:50

Jędrzej Garnek 

"p-stopień krzywej eliptycznej"

15:00

16:00

Obiad

16:10

17:10

Ewelina Betlejewska-Szulc

"Automaty i ciągi automatowe"

17:20

17:50

Mieczysław Krawiarz

"Twierdzenie Abela-Ruffiniego"

18:00

19:00

Adam Miazgowski

"Niezwykłe przypadki Mariana: codzienność gracza"

 Niedziela

09:00

10:00

Władysław Klinikowski

"Przestrzenie Hilberta"

10:10

11:10

Paweł Płaczek

"Orientacja temporalna"

11:20

11:50

Rafał Szczerski

"Izomorfizm Curry'ego-Howarda”

12:00

13:00

Janusz Schmude

"Prezentacja algebry Halla kategorii rep (A2)"

13:10

13:40

Wojciech Wawrów

"Sieci przepływowe"

13:50

14:20

Łukasz Nizio

"Punkty całkowite na wielowymiarowych rozmaitościach"

14:30

15:10

Aleksandra Kaim

"Liczby Carmichaela"

 

Zdjęcia z Seminarium Kół można obejrzeć w galerii.

                                                                                                     

Dwa wyróżnienia dla KNM w finale konkursu StRuNa 2016

28 stycznia 2017

27 stycznia 2017 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się, z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych kół naukowych i innych organizacji studenckich realizujących projekty naukowe – zwycięzców VI edycji ogólnopolskiego konkursu StRuNa 2016. Do ostatniego etapu konkursu StRuNa 2016 jury zakwalifikowało 25 zgłoszeń przesłanych przez 18 organizacji studenckich. Konkurs organizowany jest w pięciu kategoriach: "Projekt roku", "Konferencja roku", "Wyprawa roku", "Koło naukowe roku", a także "Opiekun roku". W ścisłym finale konkursu Koło Naukowe Matematyków UMK otrzymało wyróżnienie w dwóch kategoriach: "Opiekun Roku", które zostało wręczone opiekunowi KNM, dr Robertowi Skibie, oraz "Koło Naukowe Roku" – nagrodę w imieniu koła KNM odebrał Janusz Schmude (przewodniczący koła). Wyróżnienia zostały przyznane za działalność naukową w roku akademickim 2015/2016. KNM było jedynym kołem matematycznym zakwalifikowanym do ostatniego etapu konkursu. 
 
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie MNiSW oraz na stronie organizatorów konkursu StRuNa 2016. Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii.
 

                                                                                                     

Toruńska Letnia Szkoła Matematyki

20 sierpnia 2016

W dniach 22-26 sierpnia 2016 odbędzie się - organizowana przez studentów WMiI UMK - Toruńska Letnia Szkoła Matematyki. Będzie to już ósma edycja TLSM.

Więcej na stronie konferencji.

                                                                                                     

Sukces studentów na międzynarodowych zawodach matematycznych w Błagojewgradzie (Bułgaria)

2 sierpnia 2016

W dniach 25-31.07.2016 w Błagojewgradzie (Bułgaria) odbyły się 23. Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów uniwersytetów (IMC 2016) organizowane przez University College London oraz American University in Bulgaria. W tegorocznej edycji wzięło udział 320 studentów z Europy, Afryki, Azji i obu Ameryk. Uniwersytet Mikołaja Kopernika był reprezentowany przez troje studentów: Ewelinę Betlejewską, Mikołaja Marciniaka i Janusza Schmude.

Studenci WMiI UMK zdobyli następujące nagrody: Janusz Schmude (nagroda pierwszego stopnia), Mikołaj Marciniak (nagroda drugiego stopnia), Ewelina Betlejewska (wyróżnienie).

Podczas każdego z dwóch dni zawodów studenci mieli pięć godzin na rozwiązanie 5 zadań wybranych przez międzynarodowe jury. Nagrodę pierwszego stopnia otrzymywał student, który uzyskał co najmniej 52 punkty (na 100 możliwych do zdobycia).

Studentów do zawodów przygotowywali: dr Robert Skiba, mgr Bartosz Bieganowski oraz mgr Daniel Strzelecki, który był członkiem międzynarodowego jury. Wyjazd na zawody był częściowo finansowany przez MNiSW w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych!”.

                                                                                        

Sukces studentów na międzynarodowych zawodach matematycznych

12 kwietnia 2016

W dniach 7-9 kwietnia 2016 studenci Wydziału: Janusz Schmude oraz Mikołaj Marciniak wzięli udział w 26. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "Vojtech Jarnik Mathematical Competition" organizowanych przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy). Janusz Schmude osiągnął znakomity wynik: zajął 6 miejsce oraz zdobył medal! Jest to najlepszy wynik jaki studenci UMK osiągnęli w całej historii występów na zawodach organizowanych w Ostrawie. Mikołaj Marciniak zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!

Wyjazd na zawody był finansowany przez MNiSW w ramach projektu "Najlepsi z najlepszych!". Studentów do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba we współpracy z mgr. Danielem Strzeleckim oraz mgr. Bartoszem Bieganowskim.

W zawodach brało udział około 40 uniwersytetów z Europy, w tym 6 z Polski. Studenci podczas zawodów byli podzieleni na dwie kategorie: studenci I i II roku (kategoria I) oraz studenci III, IV i V roku (kategoria II). W pierwszej kategorii startowało 75 studentów, zaś w drugiej 79 studentów. Studenci WMiI UMK startowali w drugiej kategorii. W trakcie zawodów studenci w każdej kategorii musieli rozwiązać cztery zadania (mieli na to cztery godziny).