Archiwum

Informacje archiwalne o działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej członków KNM.

                                                                                                   

Zakończenie 5. edycji kursów maturalnych 

7 maja 2019

Dnia 30 kwietnia 2019 r. na naszym Wydziale zakończyła się piąta już edycja kursów maturalnych. Tegoroczny kurs organizowali studenci specjalności nauczycielskich: Kinga Krasińska, Paulina Zasuwa, Szymon Marchlewski, Bartosz Osenka, Jakub Wojtasik oraz doktorant Kamil Palusiński.

Na wtorkowe spotkania przychodzili uczniowie z toruńskich szkół średnich. Przez ostatnie sześć miesięcy wspólnie powtarzaliśmy materiał przed majowym egzaminem dojrzałości rozwiązując zadania maturalne z ubiegłych lat. Nasze przygotowania zakończyliśmy próbną "półmaturą", której wyniki były bardzo wysokie. Każdemu maturzyście życzymy takich samych i wyższych wyników na właściwym egzaminie. Dziękujemy uczestnikom za solidną pracę i życzymy powodzenia na pozostałych egzaminach oraz w dalszych życiowych decyzjach!

                                                                                                     

Finał zawodów NOKIATHON!

2 kwietnia 2018

W dniu 9 marca 2018 r. członkowie KNM w składzie Mikołaj Marciniak, Patrycja Tkaczuk oraz  Michał Lewandowski wzięli udział w finale konkursu programistycznego organizowanego przez Nokię w Bydgoszczy. Pierwsze miejsce zdobył Mikołaj Marciniak! Oficjalne wyniki można znaleźć na stronie organizatorów.

                                                                                                    

Medale na międzynarodowych zawodach matematycznych w Krakowie

24 listopada 2017

W dniu 15 listopada 2017 r. w Krakowie (AGH) podczas pierwszego Międzynarodowego Konkursu Studenckiego im. Mikołaja Kopernika z matematyki nagrody w rywalizacji indywidualnej zdobyli: Bartosz Bieganowski i Mikołaj Marciniak (nagroda I stopnia oraz złoty medal), Kamil Dunst i Daniel Strzelecki (nagroda II stopnia) oraz Aurelia Dymek (nagroda III stopnia). Drużyna w składzie: Bartosz Bieganowski, Aurelia Dymek, Daniel Strzelecki oraz Patrycja Tkaczuk zdobyła drużynową nagrodę I stopnia oraz brązowy medal; a drużyna, w której skład wchodzili: Kamil Dunst, Władysław Klinikowski, Mikołaj Marciniak oraz Karolina Wojtyniak - nagrodę II stopnia. 

Uczestnicy konkursu startowali w trzech kategoriach: studenci studiów licencjackich (kategoria 1), studiów magisterskich (kategoria 2) i studiów doktoranckich (kategoria 3). Konkurs składał się z dwóch części: indywidualnej oraz drużynowej. Wydział Matematyki i Informatyki UMK był reprezentowany przez studentów: Kamila Dunsta, Władysława Klinikowskiego, Mikołaja Marciniaka, Patrycję Tkaczuk, Karolinę Wojtyniak oraz doktorantów: Bartosza Bieganowskiego, Aurelię Dymek oraz Daniela Strzeleckiego.

W trakcie zawodów indywidualnych uczestnicy mieli do rozwiązania pięć zadań w ciągu czterech godzin z następujących dziedzin: analiza matematyczna (z topologią i teorią mnogości), równania funkcyjne (w tym równania różniczkowe), algebra i kombinatoryka, geometria i algebra liniowa oraz rachunek prawdopodobieństwa. W trakcie zawodów drużynowych czteroosobowe drużyny miały do rozwiązania dziesięć zadań w czasie dwóch godzin.

W zawodach brało udział około 60 uczestników z Białorusi, Czech, Turkmenistanu oraz Polski. Dr Robert Skiba był członkiem międzynarodowego jury, które czuwało nad prawidłowym przebiegiem konkursu.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie organizatorów.

                                                                                                     

Medal na międzynarodowych zawodach matematycznych w Izraelu

25 października 2017

W dniach 16-18 października 2017 r. odbyły się w Izraelu (Ariel University) międzynarodowe zawody matematyczne: Individual Competition of Super Final of 12th International Internet Mathematics Olympiad. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu był reprezentowany przez Mikołaja Marciniaka. Student WMiI UMK zdobył na zawodach srebny medal oraz nagrodę II stopnia.

Podczas zawodów należało rozwiązać 9 zadań w ciągu trzech godzin. W tym roku po raz pierwszy Wydział Matematyki i Informatyki brał udział w międzynarodowych zawodach organizowanych przez Ariel University. Medalistę do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba. Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie organizatorów.

                                                                                                     

Medal studenta WMiI na międzynarodowych zawodach w Bułgarii

10 sierpnia 2017

W dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2017 r. odbyły się w Błagojewgradzie (Bułgaria) 24. Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów uniwersytetów (IMC 2017) organizowane przez University College London oraz American University in Bulgaria. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu był reprezentowany przez Mikołaja Marciniaka. Student WMiI UMK zdobył na zawodach nagrodę trzeciego stopnia (brązowy medal).

W tegorocznej edycji wzięło udział 331 studentów z Europy, Afryki, Azji i obu Ameryk. Podczas każdego z dwóch dni zawodów studenci mieli pięć godzin na rozwiązanie 5 zadań wybranych przez międzynarodowe jury. Szczegółowe informacje o zawodach można znaleźć  na stronie organizatorów.

                                                                                                     

Sukces studentów KNM Wydziału Matematyki i Informatyki w konkursie "Najlepsi z Najlepszych! 2.0"

4 lipca 2017

W dniu 30 czerwca 2017 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało rekomendowane do finansowania projekty w ramach drugiej edycji konkursu „Najlepsi z najlepszych! 2.0". Wydział Matematyki i Informatyki UMK jest jedynym wydziałem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którego studneci będą ralizowali grant w ramach ogłoszonego konkursu.

Grant MNiSW "Udział studentów Wydziału Matematyki i Informatyki UMK w międzynarodowych konkursach matematycznych"  będzie realizowany przez studentów Koła Naukowego Matematyków: Kamil Dunst, Władysław Klinikowski, Mikołaj Marciniak oraz Karolina Wojtyniak. Koordynatorami projektu będą dr Robert Skiba oraz  mgr Daniel Strzelecki.

Konkurs „Najlepsi z najlepszych! 2.0" to kontynuacja programów „Generacja Przyszłości" oraz "Najlepsi z Najlepszych!". Studneci KNM uczestniczą w projekcie już po raz trzeci! Wartość projektu wynosi 54 075,00 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie MNiSW.

                                                                                                     

Zakończenie 4. edycji kursu maturalnego na WMiI UMK  

26 kwietnia 2017

Dnia 24 kwietnia 2017 r. zakończyły się kursy maturalne z matematyki organizowane przez członków Koła Naukowego Matematyków z Sekcji Zastosowań: Monikę Borowicz, Przemysława Chyrkowskiego, Paulinę Jelińską oraz doktoranta Kamila Palusińskiego.

Półtoragodzinne spotkania odbywały się w gmachu naszego wydziału w każdy poniedziałek od 14 listopada 2016 r. Celem zajęć było powtórzenie materiału przewidzianego na majowy egzamin dojrzałości z matematyki zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Po zrealizowaniu tematyki obowiązującej na maturze kursanci zmierzyli się z maturą próbną, której wyniki pomogły ocenić im swoją wiedzę, oraz zasugerować, co jeszcze warto powtórzyć. Na koniec kursantom zostały wręczone certyfikaty uczestnictwaBezpłatny kurs był prowadzony z inicjatywy studentów i w ramach wolontariatu, a jego pierwsza edycja odbyła się w roku akademickim 2013/14.

                                                                                                     

Nagrody studentów WMiI UMK na międzynarodowych zawodach matematycznych w Rosji (Sankt Petersburg)

25 kwietnia 2017

W dniu 23 kwietnia 2017 r. w Sankt Petersburgu (Rosja) odbyły się IV Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów – 4th North Countries Universities Mathematical Competition (NCUMC 2017).  Wydział Matematyki i Informatyki UMK w zawodach reprezentowali studenci: Kamil Dunst, Władysław Klinikowski oraz Mikołaj Marciniak. Studenci UMK zdobyli następujące nagrody: Mikołaj Marciniak (nagroda II stopnia), Kamil Dunst (nagroda III stopnia).

W zawodach wzięło udział 206 studentów (96 studentów rozwiązywało zadania na Uniwersytecie w Sankt Petersburgu, a 110 na macierzystych uczelniach - zawody zdalne). Studenci WMiI UMK wzięli udział w internetowej wersji zawodów (wszyscy studenci rozwiązywali te same zadania). Polska była reprezentowana przez AGH, UJ, UW, UAM oraz UMK. W trakcie zawodów studenci mieli do rozwiązania 7 zadań z różnych dziedzin matematyki. Studentów do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba.

                                                                                                     

Medal studenta WMiI UMK na międzynaroodwych zawodach matematycznych w Ostrawie 

8 kwietnia 2017

Medal studenta WMiI UMK na międzynarodowych zawodach matematycznych w Ostrawie

W dniach 29.03-01.04.2017 studenci Wydziału: Ewelina Betlejewska-Szulc, Władysław Klinikowski, Janusz Schmude oraz Mikołaj Marciniak wzięli udział w 27. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "Vojtech Jarnik Mathematical Competition" organizowanych przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy). Janusz Schmude osiągnął bardzo dobry wynik i zdobył medal!

W zawodach brało udział około 39 uniwersytetów z Europy, w tym 7 z Polski. Studenci podczas zawodów byli podzieleni na dwie kategorie: studenci I i II roku (kategoria I) oraz studenci III, IV i V roku (kategoria II). W pierwszej kategorii startowało 69 studentów, zaś w drugiej 79 studentów. Studenci WMiI UMK startowali w drugiej kategorii. W trakcie zawodów studenci w każdej kategorii musieli rozwiązać cztery zadania (mieli na to cztery godziny).

Studentów do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba. Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatorów zawodów.

Matematycy też potrafią programować!

26 lutego 2018

Po niedawnym udziale w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym, w których drużyna Koła Naukowego Matematyków (Mikołaj Marciniak, Patrycja Tkaczuk, Michał Lewandowski) zdobyła dyplom II stopnia, przyszedł czas na osiągnięcia indywidualne: Mikołaj Marciniak i Patrycja Tkaczuk zakwalifikowali się do finału konkursu programistycznego NOKIATHON. Oprócz tego w finale znaleźli się studenci informatyki: Marcin Wojdat, Marcin Olbrycht i Jakub Prądzyński.

Pełen ranking dostępny jest na stronie organizatorów. Finał odbędzie się 9 marca 2018 r. w siedzibie Nokii w Bydgoszczy.

                                                                                                     

Sukcesy studentów koła KNM w zawodach William Lowell Putnam Competition

8 marca 2017

W dniu 4 grudnia 2016 roku studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UMK po raz czwarty wzięli udział w europejskiej edycji międzynarodowych zawodów matematycznych „William Lowell Putnam Mathematical Competition". Nagrodę pierwszego stopnia zdobył Janusz Schmude, nagrodę drugiego stopnia zdobył Mikołaj Marciniak, zaś wyróżnienia: Zbigniew Ankowski , Ewelina Betlejewska-Szulc oraz Władysław Klinikowski.  

W trakcie zawodów uczestnicy mieli do rozwiązania 12 bardzo trudnych zadań w dwóch etapach: sześć zadań w sesji porannej (3h) oraz sześć zadań (3h) w sesji popołudniowej (procedura weryfikacji rozwiązań i ustalenia końcowych wspólnych wyników trwa około trzech miesięcy). Zawody na naszym Wydziale zostały zorganizowane przez dr. Roberta Skibę (koordynator) oraz doktorantów: Aurelię Dymek, Bartosza Bieganowskiego, Sebastiana Ruszkowskiego, Daniela Strzeleckiego oraz Mateusza Topolowskiego.

Polska podczas zawodów była reprezentowana przez pięć uczelni: UW, UJ, UMK, UAM oraz AGH. Wyżej wymienione uczelnie z Polski wystawiły w sumie 38 studentów. Konkurs WLPMC to zawody, w których od 1938 roku biorą udział studenci amerykańskich i kanadyjskich uniwersytetów. Od kilku lat zawody organizowane są również w Europie (Armenia, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Estonia, Ukraina,  Rosja, Słowacja, Finlandia, Turkmenistan). W 2016 roku Uczelnie z Europy wystawiły łącznie 241 zawodników. 

Zdjęcia z zawodów można obejrzeć w galerii.

                                                                                                     

Udział KNM w XXII Akademickich Mistrzostwach Polski w programowaniu zespołowym  

1 grudnia 2017

W dniach 27-28 października 2017 r. członkowie KNM brali udział  w Akademickich Mistrzostwach Polski w programowaniu zespołowym, które odbyły się w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Drużyna w składzie: Mikołaj Marciniak, Michał Lewandowski oraz Patrycja Tkaczuk  zdobyła na zawodach nagrodę II stopnia. Szczegołowe informacje o zawodach można znaleźć na stronie organizatorów.

                                                                                                     

Sukces studentów na międzynarodowych zawodach matematycznych w Błagojewgradzie (Bułgaria)

2 sierpnia 2016

W dniach 25-31.07.2016 w Błagojewgradzie (Bułgaria) odbyły się 23. Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów uniwersytetów (IMC 2016) organizowane przez University College London oraz American University in Bulgaria. W tegorocznej edycji wzięło udział 320 studentów z Europy, Afryki, Azji i obu Ameryk. Uniwersytet Mikołaja Kopernika był reprezentowany przez troje studentów: Ewelinę Betlejewską, Mikołaja Marciniaka i Janusza Schmude.

Studenci WMiI UMK zdobyli następujące nagrody: Janusz Schmude (nagroda pierwszego stopnia), Mikołaj Marciniak (nagroda drugiego stopnia), Ewelina Betlejewska (wyróżnienie).

Podczas każdego z dwóch dni zawodów studenci mieli pięć godzin na rozwiązanie 5 zadań wybranych przez międzynarodowe jury. Nagrodę pierwszego stopnia otrzymywał student, który uzyskał co najmniej 52 punkty (na 100 możliwych do zdobycia).

Studentów do zawodów przygotowywali: dr Robert Skiba, mgr Bartosz Bieganowski oraz mgr Daniel Strzelecki, który był członkiem międzynarodowego jury. Wyjazd na zawody był częściowo finansowany przez MNiSW w ramach projektu „Najlepsi z najlepszych!”.

                                                                                                      

 

Sukces studentów na międzynarodowych zawodach matematycznych

12 kwietnia 2016

W dniach 7-9 kwietnia 2016 studenci Wydziału: Janusz Schmude oraz Mikołaj Marciniak wzięli udział w 26. edycji międzynarodowych zawodów matematycznych "Vojtech Jarnik Mathematical Competition" organizowanych przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy). Janusz Schmude osiągnął znakomity wynik: zajął 6 miejsce oraz zdobył medal! Jest to najlepszy wynik jaki studenci UMK osiągnęli w całej historii występów na zawodach organizowanych w Ostrawie. Mikołaj Marciniak zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!

Wyjazd na zawody był finansowany przez MNiSW w ramach projektu "Najlepsi z najlepszych!". Studentów do zawodów przygotowywał dr Robert Skiba we współpracy z mgr. Danielem Strzeleckim oraz mgr. Bartoszem Bieganowskim.

W zawodach brało udział około 40 uniwersytetów z Europy, w tym 6 z Polski. Studenci podczas zawodów byli podzieleni na dwie kategorie: studenci I i II roku (kategoria I) oraz studenci III, IV i V roku (kategoria II). W pierwszej kategorii startowało 75 studentów, zaś w drugiej 79 studentów. Studenci WMiI UMK startowali w drugiej kategorii. W trakcie zawodów studenci w każdej kategorii musieli rozwiązać cztery zadania (mieli na to cztery godziny).