Aktualności

Nie żyje dr Adela Świątek
4 października 2019

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 27 września 2019 r. zmarła dr Adela Świątek.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 5 października 2019 r. o godz. 11:15 w Domu Pogrzebowym CCK przy ul. Grudziądzkiej 192/196. O godz. 12:00 nastąpi wyprowadzenie na Centralny Cmentarz Komunalny, gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa.  

Wcześniej, w środę 2 października 2019 roku o godz. 10:15 w kaplicy spopielarni przy ul. Grudziądzkiej 190/192 odbyło się  pożegnanie Zmarłej.

Adela Świątek urodziła się 2 września 1945 roku w Człuchowie. Po ukończeniu studiów matematycznych na UMK w 1968 roku podjęła pracę w Instytucie Matematyki UMK. W roku 1975 obroniła rozprawę doktorską zatytułowaną: Kategoria obiektów kostkowych (promotorem był profesor Stanisław Balcerzyk).

W pracy zawodowej dr Adela Świątek koncentrowała się na zagadnieniach związanych z szeroko rozumianą dydaktyką matematyki (była na tym polu uczennicą profesora Leona Jeśmanowicza). Kształciła studentów specjalności nauczycielskiej, dzieląc się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem. Kształtowała w nich niezbędne w tym trudnym zawodzie najważniejsze przymioty: sumienność, pracowitość, odpowiedzialność, uczciwość. Była niedoścignionym wzorem nauczyciela doskonałego. Oprócz świetnych i solidnych nauczycieli szkolnych wykształciła swoich akademickich następców – obecną kadrę Wydziału zajmującą się przygotowaniem zawodowym przyszłych nauczycieli matematyki. W latach 1996-2001 była kierownikiem studium podyplomowego Nauczyciele Matematyki.

Wiedza i umiejętności pedagogiczne Ady nie wynikały wyłącznie z jej wielkich przyrodzonych zdolności. Nie teoretyzowała i nie ograniczała się do powtarzania studentom treści znalezionych w publikacjach pedagogicznych. Przez wiele lat uczyła w tzw. klasach uniwersyteckich w IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, żyła na co dzień szkołą, rozumiała jej istotę, trudności, wyzwania. Wielu jej uczniów brało udział w finałach Olimpiady Matematycznej.

Oprócz pracy zawodowej Adela Świątek poświęcała wiele czasu i wysiłku popularyzacji matematyki. Była jednym z pomysłodawców znanego obecnie w regionie konkursu Liga Zadaniowa i inicjatorką współpracy pomiędzy CDN i WMiI. Jednak ta część jej działalności koncentrowała się głównie na udziale w organizacji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny w Polsce. Z konkursem tym związała się w roku 1993, tzn. niemal na samym początku jego obecności w naszym kraju. Wielokrotnie uczestniczyła w pracach międzynarodowych gremiów ustalających zadania konkursowe, systematycznie zaś w działalności redakcyjnej przygotowującej wybrane zadania do warunków polskich (przekłady itp.). Prowadziła znakomite warsztaty i wykłady na młodzieżowych obozach matematycznych, których uczestnikami byli laureaci tego konkursu. Jest autorką lub współautorką około trzydziestu publikacji popularnonaukowych poświęconych matematyce, powstałych głównie w związku z konkursem Kangur Matematyczny.

W roku 2009 dr Adela Świątek została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.


HR EXCELLENCE IN RESEARCH

Zaczęli na WMiI Zaczęli na WMiI

Image Image Image

Konferencje na Wydziale

1st School on Reaction Systems oraz 2nd Workshop on Reaction Systems

W dniach 3-7 czerwca 2019 r.  na naszym Wydziale odbywają się: 1st School on Reaction Systems oraz 2nd Workshop on Reaction Systems.

Systemy reakcyjne, od czasu ich wprowadzenia około 10 lat temu, przekształciły się w niezwykle interesujący i owocny obszar badań. Jakkolwiek oryginalną motywację stanowiło zrozumienie interakcji reakcji biochemicznych w żywej komórce, to jednak systemy reakcyjne okazały się popularnym i nowatorskim modelem obliczeń interaktywnych.

 

XVI Konferencja "Informatyka w Edukacji", IwE2019

W dniach 25-27 czerwca 2019 roku na naszym Wydziale odbędzie się XVI Konferencja "Informatyka w Edukacji", IwE2019. Konferencja skierowana jest do nauczycieli, wykładowców uczelni wyższych i instytucji zainteresowanych podnoszeniem jakości edukacji informatycznej.

Tematem przewodnim konferencji jest: Edukacja informatyczna a rozwój sztucznej inteligencji. Wszystkie informacje i możliwość rejestracji na konferencję są na stronie http://iwe.mat.umk.pl 

Special Workshop on Nonlinear Analysis, Juliusz Schauder Medal Awarding Ceremony

W dniach 21-23 maja 2018 roku odbyły się na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK Specjalne Warsztaty Nieliniowej Analizy. Podczas warsztatów odbyła się uroczystość wręczenia Medalu im. Juliusza Schaudera za rok 2017. Laureatem Medalu Schaudera w roku 2017 został profesor Edward Norman Dancer z Uniwersytetu w Sydney, Australia, w uznaniu dla jego osiągnięć w dziedzinie analizy nieliniowej, teorii równań różniczkowych i ich zastosowań. Medal Schaudera, za wybitne wyniki naukowe oraz wkład w analizę nieliniową i jej zastosowania, przyznawany co dwa lata, ustanowiło Centrum Badań Nieliniowych im. J. P. Schaudera w Toruniu. Edycja 2018 była trzecią z kolei.

Więcej o laureacie i warsztatach pod adresem: https://www.schaudermedal2018.mat.umk.pl

Studiuj u Nas Studiuj u Nas

Image Image Image Image Image Image Image

 

 

Strefa kandydata

Projekt MOST

Projekt PROM

szkolenia.umk.pl