graphlogo

Wydział Matematyki i Informatyki

Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

1inf 2023/24 - Podstawy algorytmiki i programowania, LC*

[A] A. Kot Prot
Data zakończenia: 2023-12-20 14:00
Języki: c cpp
Limit czasu: 3.0 s
Limit pamięci: 32 MB
Limit rozmiaru rozwiązania: 100 kB
Tło

(W hołdzie dla Teodora Seussa Geisla)

Kot Prot to paskudna bestia z bajek Teodora Seussa Geisla. Nosi pasiasty kapelusz i jest bardzo leniwy. Po potrząśnięciu, z kapelusza wyskakują mniejsze kopie kota Prota, którym kot Prot nakazuje pracować. Każdy mniejszy kot jest zaopatrzony w identyczny kapelusz, w którym mieszka gromadka jeszcze mniejszych kotów. W końcu bardzo małe kotki nie mają już kapeluszy ani innego wyjścia – muszą wykonać pracę za Prota.
Problem
Mądry kot wchodzi do brudnego pokoju, który wymaga czyszczenia. Zamiast wykonać swoją pracę samodzielnie, decyduje się wezwać do pracy swoich pomocników. Przechowuje ich (mniejsze koty) wewnątrz kapelusza. Każdy kot ma także małych pomocników w swoim kapeluszu, i tak dalej. Ostatecznie, koty osiągają minimalną wielkości. Te nieszczęsne, najmniejsze koty nie mają już dodatkowych kotów w kapeluszach i muszą wykonać całą pracę.

Liczba kotów wewnątrz każdego (bez najmniejszej) kociego kapelusza jest stała i wynosi N. Wysokość kotów-pomocników wynosi 1/(N+1) razy wysokość kota, z którego kapelusza pochodzą.
Najmniejsze koty mają wysokość jeden (w związku z czym wzrost każdego kota jest liczbą całkowitą).
Mając podaną wysokość pierwszego kota i liczbę kotów-pracowników (tych, o wysokości jeden), znajdź liczbę kotów, które nie wykonują żadnej pracy (koty o wysokości większej niż jeden), oraz określ sumaryczną wysokość wszystkich kotów (wysokość wieży zbudowanej z wszystkich kotów, gdyby stały jeden na drugim).

Wejście

Wejście składa się z sekwencji opisującej kota Prota. Każdy opis to jeden wiersz składający się z dwóch dodatnich liczb całkowitych, oddzielonych spacjami. Pierwsza liczba to wysokość kota Prota, a druga jest całkowitą liczbą kotów, które pracują.

Para zer w wierszu oznacza koniec wejścia.

Wyjście

Dla każdego wiersza wejścia (specyfikacji kota), wypisz na ekranie liczbę kotów, które nie pracują, a następnie po spacji, wysokość wieży złożonej ze wszystkich kotów. Powinieneś wypisać jeden wiersz wyjścia dla każdego wiersza wejścia, za wyjątkiem wiersza postaci "0 0'', który kończy dane wejściowe.

Przykładowe wejście

216 125
5764801 1679616
0 0

Przykładowe wyjście

31 671
335923 30275911
Powrót
© 2009-2020 • ZawodyWeb Team
IKS - Inwestycja w Kierunki Strategiczne na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego